REKLAMA

Zostanie powołany pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań w zakresie KZN

  • Autor: PAP/JS
  • 18 września 2017 17:45
Zostanie powołany pełnomocnik rządu  ds. budowy mieszkań w zakresie KZN Projekt przewiduje, że pełnomocnikiem będzie sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa (for. pixabay.com)

Powołanie pełnomocnika rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości zakłada projekt rozporządzenia, który trafił do uzgodnień międzyresortowych - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Do zadań pełnomocnika będzie należało m.in. koordynowanie działań dotyczących wdrażania Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz realizacja przepisów ustawy o KZN. Pełnomocnik będzie także odpowiedzialny za przygotowywanie koncepcji ekonomicznych, prawnych i organizacyjnych dot. zasobu.

Będzie on także monitorował i analizował działania w zakresie funkcjonowania KZN i przekazywał informacje dot. zasobów do organów administracji rządowej i samorządowej.

Pełnomocnik będzie odpowiedzialny za pozyskania ze źródeł krajowych i zagranicznych środków finansowych niezbędnych do przyspieszenia realizacji zadań KZN. Chodzi także o pozyskiwanie funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój mieszkalnictwa.

Zadaniem pełnomocnika będzie również prowadzenie bieżącej współpracy z ministrem infrastruktury i budownictwa w zakresie jego zadań oraz funkcjonowania rynku mieszkaniowego.

Projekt przewiduje, że pełnomocnikiem będzie sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

Zakłada się, że pierwsze budynki mieszkalne w programie M+ na gruntach Skarbu Państwa, włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza się możliwości wcześniejszej realizacji

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA