REKLAMA

Źródła rządowe: Wartość pomocy publicznej na rzecz Daimlera nie przekroczy 18,75 mln euro

  • Autor: PAP/JS
  • 13 października 2016 17:05
Źródła rządowe: Wartość pomocy publicznej na rzecz Daimlera nie przekroczy 18,75 mln euro Premier wskazała, że nowy zakład "będzie umiejscowiony na terenach, w których jest duże bezrobocie". (fot. Kancelaria Premiera/twittera)

• Budowa fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze zostanie wsparta pomocą publiczną.
• W toku negocjacji ustalono, że wartość pomocy publicznej na rzecz Daimlera nie przekroczy równowartości w złotych polskich kwoty 18,75 mln euro - podały źródła rządowe.

Jak poinformowały źródła, "rozmowy na temat zaangażowania strony polskiej są obecnie finalizowane, zatem udzielenie szczegółowych informacji o zakresie wsparcia będzie możliwe po podpisaniu umowy".

"Spółka otrzymała już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej SSE. 7 października inwestor podpisał z WSSE +Invest-Park+ Sp. z o.o. w Wałbrzychu akt notarialny - umowę przedwstępną nabycia przez Daimler gruntu pod inwestycję w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor" - wskazały.

W czwartek rano premier Beata Szydło ogłosiła zakończenie negocjacji dot. lokalizacji w Polsce nowoczesnej fabryki w Jaworze, którą będzie realizował koncern Mercedes. Inwestor ma wyłożyć na budowę fabryki silników ok. 500 mln euro i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy.

"To jest wypełnienie naszego zobowiązania do realizacji programu gospodarczego" - podkreśliła szefowa rządu na konferencji w kancelarii premiera, w której wzięła udział wraz z odpowiedzialnym za negocjacje dot. tej inwestycji wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim oraz przedstawicielem produkującego mercedesy koncernu Daimler Markusem Schaeferem.

Premier wskazała, że nowy zakład "będzie umiejscowiony na terenach, w których jest duże bezrobocie".

W fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Prokurator z Podkarpacia 2016-10-14 00:48:38
    Piękne bajki. Reguły dla firm niemieckich w Grupie Wyszehradzkiej ustalił wypróbowany przyjaciel Zbawcy Polski czyli Victor Orban - jest to: A. 10 lat zwolnienia z podatków B. infrastruktura na koszt państwa C. zakaz strajków. Morawiecki musiał dać lepsze warunki bo inaczej Daimler poszedłby do węgierskiego raju. I pewninie jest to w tajnej części umowy. Niech się maluczcy cieszą.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA