REKLAMA

1050-lecie Chrztu Polski: Marszałek Sejmu podkreśla wagę Kościoła w historii kraju

  • Autor: PAP/GP
  • 15 kwietnia 2016 13:15
1050-lecie Chrztu Polski: Marszałek Sejmu podkreśla wagę Kościoła w historii kraju W ocenie Kuchcińskiego współczesnych Polaków łączy przekonanie, że zarówno chrzest Polski, jak i milenium tego wydarzenia obchodzone w 1966 r. są kamieniami milowymi w naszych dziejach. (fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

Chrzest Polski to kamień milowy w naszych dziejach; zmienił na naszych ziemiach ład moralny, a także przybliżył nas do Europy - mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

Piątkowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, po raz pierwszy w historii poza Warszawą. Obradom przewodniczą marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Rozpoczynając posiedzenie Kuchciński podkreślił, że chrzest Polski był jednym z największych wydarzeń w historii Polski.

Zwracał uwagę, że decyzja księcia Mieszka I zmieniła na wieki na naszych ziemiach ład moralny, życie codzienne i publiczne oraz stosunki społeczne.

- Państwo polskie i jego mieszkańcy zostali wówczas trwale połączeni z chrześcijańską Europą oraz z Rzymem - stolicą papiestwa i centrum cywilizacji europejskiej - mówił.

- Losy Polski i Polaków zostały powiązane z dziejami Kościoła powszechnego - dodał.

Przeczytaj: Prezydent Andrzej Duda podkreślał znaczenie Chrztu Polski dla historii narodu

Marszałek Sejmu wskazywał, że Kościół stał się dla Polaków instytucją, na której została oparta budowa państwa, a następnie tworzenie narodu. Zwracał też uwagę, że w późniejszej historii Polacy walcząc o wolną i niepodległą Polskę równocześnie bronili wiary i Kościoła.

- Dlatego przez wieki wypisywano i wykuwano na pomnikach i sztandarach: Bóg i Ojczyzna - mówił.

W ocenie Kuchcińskiego współczesnych Polaków łączy przekonanie, że zarówno chrzest Polski, jak i milenium tego wydarzenia obchodzone w 1966 r. są kamieniami milowymi w naszych dziejach.

- Wyrazem historycznej mądrości, sukcesu i odpowiedzialności za państwo oraz jego mieszkańców - podkreślił.

Według historyków 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W piątkowym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, biorą udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem arcybiskupa, metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA