REKLAMA

1050-lecie Chrztu Polski: Zdaniem Beaty Szydło Europa zapomina o swoich korzeniach

  • Autor: GP
  • 15 kwietnia 2016 10:18
1050-lecie Chrztu Polski: Zdaniem Beaty Szydło Europa zapomina o swoich korzeniach Premier Beata Szydło była gościem obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. (fot.:flickr.com/domena publiczna)

• Beata Szydło w telewizyjnym wywiadzie stwierdziła, że Polacy zbyt często obchodzą rocznice powierzchownie.
• Zapytana o politykę w polskim Sejmie, oceniła, że należy powstrzymać się od "drobnych kłótni," by dobrze nas zapamiętały przyszłe pokolenia.
• Premier skrytykowała też zachodnich polityków za rezolucję Parlamentu Europejskiego wobec Polski. Zarzuciła im wywyższanie się, gdy sami popełnili wiele błędów.


Premier Beata Szydło udzieliła wywiadu w piątek (15 kwietnia) stacji TVP. W wydaniu specjalnym poświęconym rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski mówiła o relacjach Polski z UE, skomentowała konflikt w Sejmie wokół głosowania w czwartek (14 kwietnia) i powiedziała, jakie ma nadzieje na przyszłość, zarówno kraju jak i samej UE.

Chrzest, który wpisał Polskę w ramy Europy

Zapytana o charakter w jakim Polacy obchodzą historyczne daty premier znaczyła, że nosi w sobie obawę o powierzchowność polskich obchodów. Powiedziała nawet, że część elit w Polsce wstydzi się polskich korzeni i tradycji.

- Zawsze w ważnych momentach, rocznicach wracamy do wydarzeń z przeszłości, ale mam wrażenie, że na tym jednym dniu się kończy - mówiła Beata Szydło. - Wobec takiego problemu potrzebujemy polityki historycznej, kompleksowej polityki historycznej.

Premier mówiła o roli państwa. Ono, w jej ocenie, ma spełniać rolę koordynującą takie działania, podtrzymujące tradycję.

- Polacy chcą wracać do przeszłości. Proszę zobaczyć, ile działa w Polsce grup rekonstrukcyjnych. To jest powrót do budowania naszej tożsamości narodowej, który musi stać się elementem życia publicznego, kulturalnego - kontynuowała premier.

Europa zapomina o swoich korzeniach, Polacy muszą jej o nich przypomnieć

Przechodząc do bieżącej polityki europejskiej skupiła się na Europie i UE. Premier podkreśliła, że nasz kontynent i jego polityczne elity popadły w poważny kryzys. Za jego objawy podała rosnącą falę migrantów, problemy ekonomiczne i, co najważniejsze kryzys instytucji.

- My Polacy jesteśmy Europejczykami - nawiązała premier do roli Polski w UE. - Dzisiaj przypominamy o korzeniach chrześcijańskich Europy. Staliśmy się Europejczykami, bo Mieszko przyjął chrzest.

Po tych słowach Beata Szydło zaznaczyła, że w Europie, w pewnym momencie zachłyśnięto się „nowoczesnością,” która zdewaluowała politykom "starej UE" korzenie, z jakich wyrośli.

- O tych wartościach się mówi, a ja pytam jakież to są wartości? To wartości Chrześcijańskie. Teraz Europa musi sobie odpowiedzieć na pytanie dokąd zmierza?

Premier w czasie obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, źródło: premier.gov.p

Premier polskiego rządu następnie skrytykowała Parlament Europejski za rezolucję przeciw Polce, którą europosłowie przyjęli w tym tygodniu.

- Polska jest państwem demokratycznym, więc dlaczego UE zastanawia się nad demokracją w Polsce? (…) Mam dwie odpowiedzi na to pytanie. Po pierwsze chodzi o pieniądze - premier zarzuciła zachodnim politykom, że postrzegają nasz region tylko jako miejsce do inwestowania. - Po drugie, politycy starej UE, mają poczucie wyższości. Oni popełnili potworne błędy, np. w polityce migracyjnej. (…) Pozwolono na terroryzm w Europie, a to był ich błąd. Polityków starej UE. Teraz tacy politycy chcą nas pouczać? - pytała.

Sejm powinien spojrzeć na to, jak ocenią go przyszłe pokolenia

- W obliczu tej historii, daty i rocznicy - mówiła premier wracając do samej rocznicy Chrztu Polski - musimy się zastanowić, czy sens mają te drobne kłótnie w parlamencie. (...) Za jakiś czas, nasi następcy (w Sejmie - red.) zbiorą się na jakimś posiedzeniu… i wrócą do dzisiejszego dnia. Dobrze, gdyby mieli refleksję na przyszłość wynikającą z tego dnia.

Pani premier obchodzi 15 kwietnia urodziny. Zapytana o co to, czego sobie życzy mówiła, że liczy na Polaków, których spotka, gdy już przestanie być premierem, i że ani ona, ani oni nie będą czuć wstydu po jej okresie rządów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA