REKLAMA

28 listopada prezydenci Polski i Niemiec spotkają się w Szczecinie

  • Autor: PAP/JS
  • 09 listopada 2016 21:39
28 listopada prezydenci Polski i Niemiec spotkają się w Szczecinie Prezydent Andrzej Duda i prezydent Niemiec Joachim Gauck spotkają się 28 listopada w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Niemiec Joachim Gauck spotkają się 28 listopada w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, spotkanie ma podkreślić znaczenie polsko-niemieckiej wojskowej współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szczerski przypomniał, że korpus Północno-Wschodni jest obecnie dowodzony przez niemieckiego dowódcę."Prezydent był obecny przy przekazaniu dowództwa z rąk polskich do rąk niemieckich nad Korpusem. Prezydenci będą razem wizytować Korpus, by podkreślić wagę wojskowej współpracy polsko-niemieckiej w ramach NATO" - zaznaczył minister.

Czytaj też: Prezydent spotkał się w Warszawie z wiceprezydentem Iranu

W poniedziałek Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie Bartłomiej Sochański mówił, że prezydent Republiki Federalnej Niemiec będzie gościć w Szczecinie po raz pierwszy w historii.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r., list intencyjny o jego utworzeniu został podpisany między Polską, Niemcami i Danią w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Oficerowie z tych trzech państw najliczniej reprezentowanych w Korpusie rotacyjnie zajmują najwyższe stanowiska dowódcze i sztabowe.

Korpus obecnie przygotowuje się do osiągnięcia statusu wysokiej gotowości bojowej, co oznacza skrócenie czasu, jaki ma na wykonanie zadania. Dotychczas było to 180 dni, po osiągnięciu wyższej gotowości bojowej będzie to 90 dni lub mniej.

Obecnie w Korpusie reprezentowane są 25 państwa, w tym USA, ale także Finlandia i Szwecja, niebędące członkami NATO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA