REKLAMA

A. M. Anders o dialogu z Ukrainą: Bez prawdy nie możemy iść naprzód

  • Autor: PAP/JS
  • 02 sierpnia 2016 07:54
A. M. Anders o dialogu z Ukrainą: Bez prawdy nie możemy iść naprzód olska nie poprawi relacji z Ukrainą bez prawdy o zbrodni wołyńskiej - powiedziała Anna Maria Anders, pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego (fot. youtube.com)

• Polska nie poprawi relacji z Ukrainą bez prawdy o zbrodni wołyńskiej - powiedziała Anna Maria Anders, pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego.
• Przyznała jednak, że stosunki polsko-ukraińskie komplikuje wojna na wschodzie Ukrainy.

W ten sposób Anders odniosła się do przyjętej przez Sejm uchwały, która ustanawia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm oddaje w niej hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".

- Bez prawdy nie możemy iść naprzód. Nie możemy przepraszać za mówienie prawdy. Relacje z Ukrainą komplikuje trwająca w tym kraju wojna, to jest bardzo trudny moment dla tego kraju, ale rzeczy trzeba nazywać po imieniu - powiedziała Anders. Przypomniała też, że ziemie, na której wspólnie mieszkali Polacy i Ukraińcy, gdzie doszło do zbrodni wołyńskiej były okrutnie doświadczone w czasie drugiej wojny światowej przez okupację III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego.

Oceniła też, że we współczesnej Ukrainie społeczeństwo, zwłaszcza młodzi ludzie, wciąż nie wiedzą na czym polegała tragedia polskich mieszkańców Wołynia i Galicji Południowo-Wschodniej, którzy masowo ginęli nie tylko z rąk OUN-UPA, ale również swoich ukraińskich sąsiadów. - Myślę, że to dobrze, że wreszcie powiedzieliśmy, że to było ludobójstwo. Chciałabym też, aby został ustanowiony dzień pamięci ofiar tej zbrodni - dodała Anders.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży w statystyce: Największe od 10 lat wyzwanie pod względem bezpieczeństwa i logistyki

Pełnomocnik premier ds. dialogu międzynarodowego podkreśliła też, że dialog z Ukraińcami powinien być prowadzony na wszystkich szczeblach, nie tylko na rządowych i ministerialnych, ale również między obywatelami obu państw. - Tylko tak można trwale polepszyć relacje między oboma krajami. Sama jestem w bardzo dobrych stosunkach z ambasadorem Ukrainy w Polsce, potrzebne są konkretne rozmowy o naszej wspólnej przyszłości - zaznaczyła Anders.

W uchwale dot. zbrodni wołyńskiej, którą uchwalił Sejm znalazły się stwierdzenia, że ofiary zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane ludobójstwem. Projekt głosi też, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z Ukrainą walczącą z zewnętrzną agresją o zachowanie integralności terytorialnej".

W 2016 r. mija 73. rocznica rozpoczęcia masowych zbrodni UPA popełnionych na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. W wyniku mordów UPA w latach 1943-1945 zginęło ok. 100 tys. Polaków: mężczyzn, kobiet, starców i dzieci. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA