REKLAMA

Abbas: Będziemy dążyć do ustanowienia niezależnych państw: Palestyny i Izraela

  • Autor: PAP/JS
  • 06 września 2016 14:05
Abbas: Będziemy dążyć do ustanowienia niezależnych państw: Palestyny i Izraela Prezydent Palestyny Mahmud Abbas (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Będziemy dążyć do powrotu do rozmów pokojowych, przestrzegania prawodawstwa międzynarodowego i ustanowienia dwóch niezależnych państw: Izraela i Palestyny - mówił prezydent Palestyny Mahmud Abbas na konferencji prasowej w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak podkreślił, rozmowa z prezydentem Dudą dotyczyła m.in. możliwości powrotu do procesu pokojowego, który - według Abbasa - utknął w martwym punkcie ze względu na stanowisko rządu Izraela. - Obecnie potrzebujemy USA, UE, politycznie i gospodarczo, szczególnie na rzecz odbudowania naszej infrastruktury, również gospodarczej - zaznaczył Abbas.

Wznowiony w lipcu 2013 r. izraelsko-palestyński proces pokojowy, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 r., nie doprowadzając do porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa. Większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.

Czytaj też: Petru czuje miętę między Kaczyńskim a Schetyną

- Zapewniłem prezydenta, że będziemy dążyć na rzecz powrotu do rozmów pokojowych, przestrzegania prawodawstwa międzynarodowego, ustanowienia dwóch niezależnych państw Palestyny i Izraela, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej i Zachodniej, żyjących obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie - dodał palestyński przywódca.

Jak podkreślił, rozmowy z prezydentem Dudą dotyczyły także powołania specjalnej strefy ekonomicznej palestyńsko-polskiej na ziemiach palestyńskich oraz możliwości stabilizacji sytuacji geopolitycznej na świecie. - Przyszłość kolejnych pokoleń leży w naszych rękach, a pokój między Izraelem a Palestyną leży w interesie nas wszystkich - zaznaczył Abbas.

Poinformował, że rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła też palestyńskiej inicjatywy odbycia dialogu międzynarodowego między przedstawicielami trzech religii objawionych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Abbas podziękował także za wsparcie Polski w finansowaniu remontu i odbudowy Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Prezydent Palestyny zaprosił również Andrzeja Dudę do złożenia wizyty w Palestynie na przełomie roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA