REKLAMA

Abp. Gocłowskiego żegnali Sadurska, Borusewicz, Buzek, Kaczyński i inni

  • Autor: PAP/GP
  • 06 maja 2016 11:54
Abp. Gocłowskiego żegnali Sadurska, Borusewicz, Buzek, Kaczyński i inni Zmarły abp. Gocłowski w czasie sprawowania liturgii. (fot. Pitert/Wikipedia/CC BY-SA 2.5)

W Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie rozpoczęła się w piątek (6 maja) msza św. pogrzebowa w intencji abp. seniora archidiecezji gdańskiej Tadeusza Gocłowskiego. Nabożeństwu z udziałem Episkopatu Polski przewodniczy metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

W kościelnych ławkach zasiedli m.in. Małgorzata Sadurska - szefowa Kancelarii Prezydenta, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, byli premierzy: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek i Jarosław Kaczyński, a także lider NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Wśród obecnych jest też b. przywódca Solidarności i b. prezydent Lech Wałęsa z małżonką Danutą.

Homilię wygłosi prymas senior abp Henryk Muszyński. Po mszy trumna z ciałem wieloletniego hierarchy archidiecezji gdańskiej spocznie w katedralnej Krypcie Biskupów Gdańskich.

Abp senior Tadeusz Gocłowski zmarł we wtorek w gdańskim szpitalu. Dwa tygodnie temu nieprzytomny duchowny został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku z rozległym udarem mózgu.

Arcybiskup Gocłowski miał 84 lata. Na czele gdańskiej diecezji, a następnie archidiecezji hierarcha stał przez 24 lata - od 1984 do 2008 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. W tym roku przypada 60. rocznica jego święceń kapłańskich i 33. święceń biskupich.

Brał udział ze strony Kościoła w przygotowaniach do obrad Okrągłego Stołu w 1989 r., uczestniczył też w zakulisowych rozmowach między przedstawicielami władz PRL a opozycją solidarnościową w Magdalence. Odegrał znaczącą rolę przy odbudowywaniu stosunków państwo-Kościół po 1989 r. i przyjmowaniu konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską. Abp Gocłowski był kawalerem Orderu Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem uhonorował go w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski, w uznaniu znamienitych zasług dla ojczyzny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA