REKLAMA

Adam Bodnar przypomina, że musi być apolityczny

  • Autor: PAP/GP
  • 28 lipca 2017 08:55
Adam Bodnar przypomina, że musi być apolityczny Adam Bodnar, mimo swojej krytyki rządu, stara się zachować neutralność polityczną. Manifestuje to np. absolutnym brakiem wystąpień na manifestacjach ulicznych. (fot.:youtube.com)

- Jako rzecznik praw obywatelskich nie mogę i nie uczestniczę w demonstracjach - powiedział w piątek (28 lipca) Adam Bodnar. Dodał, że w przypadku sędziów decyzję o udziale w manifestacjach należy zostawić ich sumieniu.

Bodnar, pytany w Polskim Radiu 24, czy podczas protestów przeciwników reformy wymiaru sprawiedliwości zamienił się z rzecznika w czynnego polityka opozycji, podkreślił, że należy rozdzielić dwie rzeczy - kwestię występowania na wiecach od kwestii podejmowania działań, które są przewidziane ustawowo lub należą do misji danego organu.

- Uważam, że jako rzecznik praw obywatelskich nie powinienem, nie mogę występować na wiecach, nie mogę brać udziału w demonstracjach, bo uważam, że to jest - akurat z mojej strony - by to mogło być odczytane jako działanie polityczne - powiedział Bodnar.

- Rzecznik ma określone zadania - to znaczy jeżeli się dzieją różne sytuacje niepokojące dotyczące przebiegu zgromadzeń, to ja muszę takie sprawy wyjaśniać; i jak tu wyjaśniać takie sprawy, kiedy się jest uczestnikiem wydarzeń? - tłumaczył. Dodał, że nie uczestniczy z tego powodu od samego początku kadencji, w żadnych zgromadzeniach, choć w niektórych sytuacjach chciałby wziąć udział w manifestacji.

- Co do sędziów, to jest - mi się wydaje - kwestia ich indywidualnego sumienia, czy powinni w demonstracjach uczestniczyć i zostawiłbym to im - powiedział Bodnar. Zaznaczył, że to, co zawsze pojawia się jako wątpliwość, to na ile sędziowie w stanie spoczynku też w demonstracjach mogą uczestniczyć. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, względem sędziów w stanie spoczynku "powstaje pytanie, czy należy osobom, które mają tego typu funkcje, ograniczać możliwości korzystania z jednego z podstawowych praw obywatelskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • juratamoja 2017-08-01 13:07:49
    A pan Bodnar i "polska" prasa już zapomnieli, kiedy kiedy pan "rzecznik" PO (czytaj:platformy "obywatelskiej") w swojej wypowiedzi w TVP Info wyraźnie powiedział, że Naród Polski też brał udział w Holokauście Żydów ??? Potem, mamrotał coś pod nosem, że przeprasza, tylko nie powiedział kogo. Że jeszcze to indywiduum, nie podało się do dymisji, tego zupełnie nie rozumiem. I taki śmieć, jest rzecznikiem moich praw obywatelskich ??? Niech jedzie do Berlina innym służyć, tylko nie Polakom. Do tego fałszywie udaje apolitycznego. Przecież media pokazywały go na partyjnych hecach PO w asyście Rzeplińskiego. Widzę, że niniejszy portal uprawia propagandę popierającą PO, KOD, Rzeplińskiego i Bodnara. To skandal.
  • precz z lewicą 2017-07-28 10:03:56
    hahaha dobry żart z rana...Upolityczniony wybrany przez platformę, skrajnie lewicowy, najgorszy z możliwych RPO, a normalnych przeciętnych Polaków nikt nie obroni:(REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA