REKLAMA

Adam Mazguła zrezygnował ze stanowiska komendanta Chorągwi Opolskiej ZHP

  • Autor: PAP/AT
  • 07 grudnia 2016 10:37
Adam Mazguła zrezygnował ze stanowiska komendanta Chorągwi Opolskiej ZHP Adam Mazguła (fot.twitter.com/amazgula)

• Płk Adam Mazguła złożył rezygnację z funkcji komendanta Chorągwi Opolskiej ZHP - poinformowała rzeczniczka prasowa Kwatery Głównej ZHP, hm. Monika Kubacka.
• Mazguła jest krytykowany za wypowiedź podczas protestu przeciwko tzw. ustawie dezubekizacyjnej, w której bronił zachowania funkcjonariuszy i żołnierzy w czasie stanu wojennego.

Adam Mazguła jest pułkownikiem rezerwy. W 2016 r. został wybrany przez opolskie środowisko harcerskie na Komendanta Chorągwi Opolskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Stał się znany po swoich wypowiedziach, w których bronił zachowania funkcjonariuszy i żołnierzy w czasie stanu wojennego. W jednej z nich stwierdził, że "nie powiem, były tam jakieś ścieżki zdrowia, ale najczęściej jednak dochowano jakiejś kultury w całym tym zdarzeniu". Później przepraszał osoby, które mogły się poczuć dotknięte tym stwierdzeniem.

Płk Mazguła jest także sygnatariuszem listu wzywającego do akcji protestacyjnej w rocznicę stanu wojennego. Wystąpił także podczas protestu przeciwko zniesieniu przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom SB i innych jednostek zaliczonych do aparatu represji państwa komunistycznego.

Rzeczniczka ZHP w rozmowie z PAP poinformowała, że rezygnacja Mazguły z pełnionej funkcji dotarła do Kwatery Głównej we wtorek późnym wieczorem. "Wypowiedzi pana Mazguły były jego osobistymi opiniami i nie mają nic wspólnego z działalnością ZHP. Mamy jasno powiedziane, że nie można wykorzystywać struktur ani symboli ZHP do działalności politycznej. Obecnie skupiamy się na tym, co jest dla nas najważniejsze, czyli na wychowaniu dzieci" - poinformowała Kubacka.

Naczelnik ZHP powołał już pełnomocnika ds. chorągwi. Został nim phm. Grzegorz Krzyśków, komendant Hufca ZHP Niemodlin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA