REKLAMA

Adamczyk: Spółki kolejowe przygotowane do ŚDM, rozmowy ws. A4 finalizowane

  • Autor: PAP/JS
  • 17 czerwca 2016 15:15
Adamczyk: Spółki kolejowe przygotowane do ŚDM, rozmowy ws. A4 finalizowane Minister infrastruktury i budownictwa był w piątek (17 czerwca) obecny podczas podpisania w krakowskiej Kurii Metropolitalnej porozumienia między Pocztą Polska a spółką ŚDM 2016 (fot. PTWP)

• W przyszłym tygodniu powinny zostać sfinalizowane rozmowy ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska ws. ułatwień podczas ŚDM na autostradzie A4 Katowice-Kraków - mówił szef MIB Andrzej Adamczyk.
• Dodał, że spółki kolejowe są przygotowane do Światowych Dni Młodzieży.

Minister infrastruktury i budownictwa był w piątek (17 czerwca) obecny podczas podpisania w krakowskiej Kurii Metropolitalnej porozumienia między Pocztą Polska a spółką ŚDM 2016. "Poczta Polska dysponuje olbrzymim potencjałem, cieszę się, że ten potencjał zostanie wprzęgnięty w organizację ŚDM" - mówił Adamczyk.

"Pragnę zapewnić, że dzisiaj jesteśmy praktycznie przygotowani w zakresie transportu kolejowego. PKP Intercity i PKP PLK, czyli operator infrastruktury kolejowej, zarządy tych spółek mówią: jesteśmy przygotowani do ŚDM i do olbrzymiego potoku podróżnych, pielgrzymów; jesteśmy przygotowani pod kątem przewozowym i sieciowym, torowym" - powiedział Adamczyk.

Dodał, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDKiA) "na bieżąco realizuje wszystkie zadania związane z organizacją ŚDM".

Czytaj też: Coraz lepsze notowania rządu Beaty Szydło

"Dla Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa priorytetem jest bezpieczeństwo podróży tych, którzy poruszają się szlakami kolejowymi, jak i drogami kołowymi" - podkreślił Adamczyk.

Pytany przez dziennikarzy o możliwość otwarcia bramek na autostradzie A4 w czasie ŚDM minister powiedział, że finalizowane są uzgodnienia z koncesjonariuszem tej drogi. "W przyszłym tygodniu, mam nadzieję, będziemy mogli mówić o szczegółach. Nie spodziewamy się, że na punktach poboru opłat będą tworzyły się zatory, które będą groziły życiu i zdrowiu podróżnych, pielgrzymów i wszystkich tych, którzy wówczas będą chcieli przejechać przez Małopolskę" - mówił Adamczyk. Poinformował, że według najnowszych pomiarów ruchu GDDKiA na wysokości Krakowa natężenie wynosi ok. 43 tys. pojazdów na dobę.

"Musimy zadbać o to, żeby ten strumień pojazdów w sposób płynny przemieścił się przez Małopolskę, a będzie on jeszcze zwiększony w związku z ŚDM" - dodał szef MIB.

"Uzgadniamy z koncesjonariuszem, i nie tylko autostrady A4, rozwiązania, które upłynnią ruch na autostradach, aby życie i zdrowie podróżnych, szczególnie pielgrzymów, nie było zagrożone. I dzisiaj z tego miejsca mogę powiedzieć do młodych ludzi: przyjeżdżajcie do Krakowa. Jeżeli decydujecie się na samochód, jeżeli decydujecie się na autokar, nie ugrzęźniecie w korkach w okolicy Mysłowic czy okolicy Krakowa" - zapewnił Adamczyk.

O możliwości otwarcia bramek na autostradzie A4 podczas Światowych Dni Młodzieży mówiła w środę PAP rzeczniczka resortu Elżbieta Kisil. Jak poinformowała, resort od grudnia zeszłego roku prowadzi ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A. rozmowy, w ich rezultacie - jak poinformowała Kisil - został uzgodniony scenariusz działań, który przewiduje "ewentualną możliwość otwierania bramek przez koncesjonariusza w okresach szczególnie wysokiego natężenia ruchu pojazdów".

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 32 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA