REKLAMA

Alberto Fujimori, były prezydent Peru, trafi przed sąd

  • Autor: PAP/PSZ
  • 20 lutego 2018 09:39
Alberto Fujimori, były prezydent Peru, trafi przed sąd Peruwiański sąd nie odpuszcza Alberto Fujimoriemu. (fot. Shutterstock, Inc.)

Były prezydent Peru Alberto Fujimori, ułaskawiony niedawno przez obecnego prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego, zostanie znowu postawiony przed sądem za zabójstwa sześciu rolników w 1992 roku - donosi BBC.

Były prezydent Peru Alberto Fujimori, zwolniony z więzienia, w którym odbywał karę 25 lat pozbawiania za korupcję i łamanie praw człowieka, ponownie stanie przed sądem.

79-letni były prezydent został ułaskawiony 23 grudnia 2017 r. z powodów zdrowotnych, jednak sąd w Limie uważa, że fakt ten nie dotyczy kolejnej, nowej sprawy, tj. zabójstwa sześciu rolników w 1992 r.

Fujimori jest postrzegany jako polityk wyjątkowo kontrowersyjny. Dla wielu Peruwiańczyków to skorumpowany dyktator, inni uważają, że podczas rządów w latach 1990-2000 udało mu się przezwyciężyć kryzys gospodarczy i stłumić lewicową rebelię.

Ułaskawienie byłego prezydenta stało się przyczyną wybuchu gwałtownych protestów w stolicy Peru, Limie, a wśród demonstrujących było wielu krewnych osób zamordowanych z rozkazu Fujimoriego przez szwadrony śmierci tzw. Grupo Colina.

Ułaskawienie byłego prezydenta potępili także pisarze.

Laureat literackiej Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa oraz 238 innych peruwiańskich pisarzy podpisało list potępiający ułaskawienie byłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego. Decyzję obecnego prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego nazwano w nim hańbą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA