REKLAMA

Aleksander Kwaśniewski: Jeżeli prezydent będzie bronił zasad konstytucji to będzie budował pozycję

  • Autor: PAP/AT
  • 12 września 2017 10:58
Aleksander Kwaśniewski: Jeżeli prezydent będzie bronił zasad konstytucji to będzie budował pozycję Prezydent Andrzej Duda nie jest tak zdeterminowany politycznie by grać osobną rolę - uważa były prezydent (Aleksander Kwaśniewski, fot. PTWP)

Spór o sądy skończy się kompromisem, który będzie bliżej rozwiązań PiS niż prezydenta Andrzeja Dudy  - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Prezydent Andrzej Duda 24 lipca ogłosił decyzję o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział jednocześnie przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy; prace te dobiegają końca.

Kwaśniewski , w programie Radia Zet ocenił, że odnośnie zmian w ustawach o SN oraz KRS planem PiS jest porozumienie się z prezydentem i "kompromis (...) bardziej pisowski niż prezydencki". Jego zdaniem PiS "będzie chciała oczywiście spowodować, żeby prezydent był elementem w ich całym mechanizmie".

Kwaśniewski uważa, że jeżeli prezydent Andrzej Duda "będzie twardo bronił zasad konstytucji, twardo będzie bronił zdrowego rozsądku w tych zmianach, w tej reformie, to oczywiście będzie budował pozycję". Jego zdaniem Duda jednak "nie jest aż tak politycznie zdeterminowany, żeby całkowicie indywidualną, osobną rolę grać".

Czytaj tez: Kwaśniewski: Będziemy zwycięzcami bez grosza przy duszy

Zmiany w sądownictwie były jednym z tematów spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział dziennikarzom, że prezydent w rozmowie z Kaczyńskim zadeklarował, iż jest zwolennikiem prawdziwej reformy sądownictwa i liczy, że jego projekty będą poparte w Sejmie.

W środę (13 września) odbędzie się seria spotkań prezydenta z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych na temat zmian w SN i KRS. Wszystkie partie potwierdziły swój udział. Z przedstawicielami prezydium każdego klubu prezydent ma spotkać się osobno, na godzinną rozmowę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • NaPohybelPo 2017-09-12 11:36:33
    Kurde ale jaja. Komuch z krwi i kości mówi coś o zasadach. Kiszczak się w grobie przewracaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA