REKLAMA

Ambasador Izraela liczy na porozumienie jeszcze przed podpisem prezydenta

  • Autor: aw/PAP
  • 06 lutego 2018 07:10
Ambasador Izraela liczy na porozumienie jeszcze przed podpisem prezydenta Minister Jacek Czaputowicz przyjął Ambasador Izraela w poniedziałek (5 lutego) (fot.Tymon Markowski/MSZ)

- Byliśmy zszokowani uchwaleniem ustawy dzień przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu - mówi ambasador Izraela Anna Azari odnosząc się do konfliktu Polski i Izraela wokół nowelizacji ustawy o IPN. Dodaje, że teraz zastanawiamy się, czy prezydent będzie się spieszył z podpisem.

Musi być szansa na kompromis - mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej" ambasador Izraela Anna Azari.

Jak powiedziała, Izrael chce, by najpierw odbyły się rozmowy, a potem prezydent podjął decyzję o podpisaniu ustawy lub nie. "Może prawnicy znajdą jakąś formułę" - mówi. Według ambasador emocje wynikają stąd, że oba narody, ze wspólną historią, są "wbrew pozorom do siebie podobne".

Zapytana, czy jest możliwe porozumienie na gruncie tej ustawy, ale przy zobowiązaniu się Polski, że będzie ją wykonywać ostrożnie, nie krzywdząc nikogo, kto chce dyskutować o poszczególnych, także najbardziej haniebnych przypadkach, Azari mówi: "Mam nadzieję, że porozumienie nastąpi jeszcze przed podpisem prezydenta".

Ambasador mówi, że czas na rozmowy jest przed złożeniem podpisu przez prezydenta, zanim proces legislacyjny zostanie ostatecznie zamknięty. Potem rozmowa będzie trudniejsza - dodała.

Na pytanie, czy naprawdę wierzy, że polscy prokuratorzy będą ścigali kogoś za samą dyskusję o polskich szmalcownikach czy przypadkach morderstw, Azari mówi: "Nie chodzi o to, co ja myślę. To Izrael chce znać interpretacje tej ustawy, nie ja". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA