REKLAMA

Amber Gold, przesłuchanie: Prok. Barbara Kijanko przed komisją śledczą

  • Autor: PAP/AT
  • 04 lipca 2017 10:58
Amber Gold, przesłuchanie: Prok. Barbara Kijanko przed komisją śledczą Prok. Barbara Kijanko przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold (fot.twitter.com/KancelariaSejmu)

Prok. Barbara Kijanko stawiła się przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold. Wcześniej prok. Kijanko była już dwukrotnie wzywana była przez komisję i nie stawiała się przedkładając zwolnienia lekarskie.

Sejmowa komisji śledcza rozpoczęła posiedzenie we wtorek (4 lipca) po godz. 10.

Prok. Kijanko to pierwsza prokurator, która - w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz - zajmowała się sprawą spółki Amber Gold po złożeniu pod koniec 2009 r. zawiadomienia przez Komisji Nadzoru Finansowego.

Prok. Kijanko miała być pierwszym świadkiem komisji jeszcze w zeszłym roku. Po pierwszym terminie złożenia zeznań - w listopadzie ubiegłego roku - przedstawiła zwolnienie lekarskie. Komisja zdecydowała wtedy o zasięgnięciu opinii w sprawie jej zdrowia. Biegli z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie stwierdzili, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, by Kijanko stanęła przed komisją. W lutym br. Kijanko została ponownie wezwana przez komisję. Wówczas także nie stawiła się. Komisja zapowiedziała wtedy, że w związku z tym wystąpi do sądu w sprawie nałożenia kary na tego świadka.

Czytaj też: Amber Gold. Krzysztof Brejza broni ABW

Amber Gold miała inwestować pieniądze klientów w złoto i inne kruszce, oferując przy tym oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. Jednak spółka okazała się piramidą finansową. W sierpniu 2012 r. ogłosiła upadłość i oszukała niemal 19 tys. klientów na kwotę ponad 850 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA