REKLAMA

Amber Gold: Spór podczas przesłuchania Sławomira Nowaka

 • Autor: PAP/AT
 • 23 maja 2017 11:25
Amber Gold: Spór podczas przesłuchania Sławomira Nowaka Komisja ds. Amber Gold przesłuchuje Sławomira Nowaka (Sławomir Nowak, fot.PTWP)

Bardzo chętnie pomogę komisji w ustaleniu wszelkich znanych faktów, które mogą mieć wpływ na wyjaśnienie sprawy Amber Gold - zadeklarował były minister transportu Sławomir Nowak we wtorek przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold.

• Potrzebne jest zbadanie innych instytucji parabankowych, które korzystały z luk prawnych, a czasami wręcz z lobbingu i parasola politycznego w swojej działalności - powiedział Sławomir Nowak.

• Dlatego bardzo chętnie pomogę komisji w ustaleniu wszelkich znanych faktów, które mogą mieć wpływ na wyjaśnienie tej i ewentualnych (innych) spraw - dodał.

• Wystąpienie byłego ministra transportu przerwała Małgorzata Wassermann (PiS), która zaznaczyła, że komisja skupia się na wyjaśnieniu sprawy Amber Gold.

• Moja swobodna rozmowa nie powinna być przerywana - zaznaczył były minister transportu w odpowiedzi na uwagi posłanki, że nie powinien czytać z kartki, tylko odpowiadać na pytania.

"Moim zdaniem zbadanie tej sprawy jest bardzo ważne, bo Polacy mają prawo oczekiwać, że w każdej sytuacji kiedy instytucja parabankowa ich oszukuje, mają prawo oczekiwać, że (...) państwo staje po ich stronie i będzie dążyć do wyjaśnienie takiej sprawy" - powiedział Nowak, wygłaszając na początku przesłuchania tzw. swobodną wypowiedź.

Dodał zarazem: "W mojej ocenie potrzebne jest zbadanie innych instytucji parabankowych, które korzystały z luk prawnych, a czasami wręcz z lobbingu i parasola politycznego w swojej działalności. Dlatego bardzo chętnie pomogę komisji w ustaleniu wszelkich znanych faktów, które mogą mieć wpływ na wyjaśnienie tej i ewentualnych (innych) spraw".

Czytaj też: Tusk nie wie, czy przyjedzie do Polski na przesłuchanie

Wystąpienie byłego ministra transportu przerwała Małgorzata Wassermann (PiS), która zaznaczyła, że komisja skupia się na wyjaśnieniu sprawy Amber Gold.

"Bardzo pana proszę, żeby pan mówił w ramach swobodnej wypowiedzi bez posługiwania się tekstem i proszę pana, żebyśmy trzymali się przedmiotu i tematu posiedzenia" - dodała Wassermann. Zwróciła Nowakowi uwagę na to, że nie powinien czytać swojego wystąpienia.

A Marek Suski (PiS) dodał: "Jeśli będzie pan chciał wyjaśnić swoje sprawy związane z uniknięciem krzyżowych kontroli urzędu skarbowego bardzo proszę o tym mówić".

Nowak odpowiedział, że "korzysta ze swojego konstytucyjnego prawa". "Jak sama mnie pani poinformowała, mam prawo do swobodnej wypowiedzi. Moja swobodna wypowiedź nie powinna być w żaden sposób ani przerywana, ani ograniczana państwa interwencją" - wskazał.

Wassermann odparła, że "swobodna wypowiedź zgodnie z Kodeksem postępowania karnego jest tylko w zakresie tematu przesłuchania".

"Ja mówię o temacie spotkania, nie pozwoliliście mi państwo zacząć mojego wystąpienia. Rozumiem, że taki jest cel (...) przeszkadzanie" - zareagował Nowak.

Doradca komisji śledczej poproszony przez Wassermann o opinię, poinformował, że świadek ma obowiązek składać zeznania, ma prawo do swobodnej wypowiedzi, ale ta wypowiedź nie może być odczytywana. Drugi z doradców komisji zwrócił jednak uwagę, że świadek może korzystać z notatek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • eugeniusz 2017-05-23 17:16:29
  Pani Małgosia myśli, że tylko jej wolno "mówić obok" tematu, a nawet "nie na temat". Jak nic pasuje hasło: takie Rzeczpospolite będą, jakie.... Widać, tzw. "gołym okiem", jakie skutki mogą być konsekwencją "ubierania" dzieci w "buty" niezbyt dla Nich wygodne. Domowe ciepełko, luksusowe szkoły, uczelnie wskazane przez "głowy" Rodzin, uzgodnione staże i ścieżki kariery, etc. etc.. Potem mamy przykład w literaturze znany dobrze: ...deszcz pada, pada, pada,.... Ktoś tam, Ktoś tam..... gada, gada, gada..." Dobrze się zatem stało, że "czytanie" tego literackiego dzieła na rok bieżący przypadło. Tylko: Komu przypadnie odczytanie narodowego zawołania: miałeś... coś tam.. coś tam...
 • EuPi 2017-05-23 12:48:39
  To przesłuchanie? To cyrk! Może raczej kabaret. Przewodnicząca z posłami wymusza odpowiedzi jednocześnie sugerując co chce w odpowiedzi usłyszeć. Jak szybko zareagowano na afere w SKOKach. Pani Gosiewska pewnie lepiej, jakby zajmowała się wypasem owiec, może byłyby bardziej posłuszne. Śmieszny poseł Krajewski w roli Colombo!
 • Bezpieczny Skoczek 2017-05-23 12:15:54
  PISowcy sie boja żeby ktoś nie poruszył sprawy SKOKów w które państwo wtopiło ponad 10 razy więcej kasy niż stracili oszukani przez Amber Gold.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA