REKLAMA

Amber Gold: Ujawniono stenogramy z podsłuchów założonych Marcinowi P.

 • Autor: PAP/AT
 • 26 czerwca 2017 10:22
Amber Gold: Ujawniono stenogramy z podsłuchów założonych Marcinowi P. Ujawnione zostały stenogramy z podsłuchów Marcina P. (fot.wikipedia.org/Zorro2212)

Ujawnione zostały stenogramy z podsłuchów, które ABW założyła u Marcina P. Według informacji Michał Tusk został wykorzystany do odwrócenia uwagi od spółek Marcina P.

• Tygodnik "wSieci" ujawnił stenogramy z podsłuchów ABW założonych u Marcina P.

• Wynika z nich, że tuż po upadku OLT Express na przełomie lipca i sierpnia 2012 r. P. "spieniężał wszystko".

• Wiedział, że jest podsłuchiwany i miał informacje, że w Amber Gold pojawią się "cisi panowie z ABW".

• Według gazety Michał Tusk został wykorzystany do odwrócenia uwagi od spółek Marcina P.

W jednej z rozmów z 30 lipca 2012 roku z Andrzejem Korytkowskim, szefem parabanku Finroyal, P. - jak cytuje gazeta - powiedział: "Jak pan wie, u mnie pracuje syn premiera - pracował w OLT - i dopóki on pracował, to wydaje mi się, że nikt nas nie ruszył. W chwili obecnej może być tak, że ktoś na ruszy".

W publikacji "Taśmy Amber Gold: Pozdrów panów z ABW" tygodnik napisał, że na przełomie lipca i sierpnia 2012 r., tuż po upadku OLT Express prezes Amber Gold Marcin P. "spieniężał wszystko - 10 kg złota w sztabkach i samochody, a mieszkania pośpiesznie przepisywał na rodzinę".

Tygodnik przypomina, że 24 maja 2012 r. do premiera Donalda Tuska trafiła notatka służbowa od szefa ABW Krzysztofa Bondaryka. "Jej treść jest wciąż utajniona, ale wiemy, że była to informacja o przestępczym charakterze stworzonej przez Marcina P. spółki Amber Gold" - napisano. Gazeta podkreśla, że to właśnie w maju i dwóch kolejnych miesiącach do Amber Gold wpłynęło najwięcej pieniędzy z lokat.

Czytaj też: Donald Tusk rozpiął parasol nad Amber Gold

Wniosek o założenie podsłuchu wpłynęło do sądu dopiero 17 lipca 2012 r., a nagrania rozpoczynają się 27 lipca - zwraca uwagę tygodnik. Funkcjonariusze, jak pisze gazeta, sporządzili notatki tylko z niewielkiej części rozmów.

Według opublikowanych przez tygodnik stenogramów Marcin P. 29 lipca rozmawiał z Emilem Maratem, który doradzał zarządowi Amber Gold. "Witam panie Emilu. Wiem od naszego kontrahenta, że jutro lub pojutrze mają się pojawić ludzie z ABW. No taką mam informację" - miał powiedzieć Marcin P. Później do Marcina P. zadzwonił Paweł, według gazety chodzi o warszawskiego adwokata Pawła Kunachowicza, członka rady nadzorczej Amber Gold. W rozmowie z nim Marcin P. miał znów mówić o spodziewanej wizycie ABW : "Panie Pawle, dostałem dziś informację od naszego kontrahenta, że jutro lub pojutrze mogą być u nas cisi panowie".

Jak wynika ze stenogramów, Marcin P. i jego otoczenie - podkreśla gazeta - wiedziało, że telefon P. jest podsłuchiwany. Jednym z tematów rozmów były m.in. kłopoty z telefonami na karty prepaidowe. W karty do telefonów - jak pisze tygodnik - miała zaopatrywać Marcina P. jego teściowa.

Tygodnik cytuje też esemesa P. do Jarosława Frankowskiego, dyrektora zarządzającego w OLT Express: "Nie rozliczamy samochodami płatności, potrzebujemy gotówki". Według "wSieci" to czytelny sygnał, że "oszust ani myśli rekompensować komukolwiek strat spowodowanych przez działalność Amber Gold, (...) liczy się tylko gotówka, którą można szybko wytransferować z przestępczego biznesu".

Marcin P., jak wynika ze stenogramów, dzwonił do gdańskiego oddziału NBP i pytał o możliwość sprzedaży sztabek złota. P. pyta urzędniczkę: "I one są od ręki kupowane? Pani orientuje się, jak to jest?". I mówi dalej: (...) to będzie około dziesięciu kilo, a to będzie duża kwota i nie wiem, jak to będzie w ogóle zrealizowane". Na koniec pyta: "A gotówką jest pani w stanie tyle wypłacić?".

Tygodnik przytacza też rozmowę Marcina P. z 30 lipca z Andrzejem Korytkowskim, szefem parabanku Finroyal, który Amber Gold miało kupić. P. - cytuje "wSieci" - powiedział wtedy: "Jak pan wie, u mnie pracuje syn premiera - pracował w OLT - i dopóki on pracował, to wydaje mi się, że nikt nas nie ruszył. W chwili obecnej może być tak, że ktoś na ruszy".

Według gazety Michał Tusk został wykorzystany do odwrócenia uwagi od spółek Marcina P. W rozmowie z 8 sierpnia P. w rozmowie z Frankowskim mówi: "Cześć Jarek, słuchaj potrzebuję skan umowy z Tuskiem i korespondencję mailową, jaką Magda prowadziła z Tuskiem i ty jaką prowadziłeś z Tuskiem". Na pytanie Frankowskiego: "co chcesz dalej z tym zrobić, oświadczenie wydać, tak?", P. odpowiada: "A...no mniej więcej tak".

P. rozmawiał też na temat Tuska - wynika ze stenogramów - z Michałem Lisieckim, wydawcą tygodnika "Wprost". Na sugestię Lisieckiego, że P. powinien nie organizować konferencji, a "raczej oświadczenia", P. odpowiada: "Teraz już bez konferencji (...), wszyscy się skupią na temat Michała Tuska i pytania lecą i od licha, i od was chyba dzisiaj ktoś do mnie napisał (...)". P. proponuje też Lisieckiemu: "Więc jakichś informacji jakbyście potrzebowali jeszcze na temat Michała Tuska, to ja też mogę wam przesłać w firmie korespondencji, esemesów, które on pisał (...).".

W tej rozmowie - wynika ze stenogramów - P. powiedział też, że to Tusk "starał się o tę robotę, nie my o niego". "My się wręcz baliśmy jego zatrudnić" - dodał.

Tygodnik podkreśla też, że w materiałach ABW w zasadzie nie ma stenogramów z rozmówi Katarzyny P. Wyjątkiem są dwa połączenia z jej bratem z 27 lipca. ABW odnotowała, że głos brata wskazuje na jego nietrzeźwość. Mężczyzna przywołał rozmowę z kolegą, "szefem w PG, nie tutaj, w Gdańsku", który miał mu powiedzieć: "że wystarczyłby jeszcze miesiąc (...), żeby LOT upadł. (...) dosłownie miesiąc.".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA