REKLAMA

Analityk odpowiedzialny za obniżenie ratingu Polski tłumaczy decyzję S&P

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 19 stycznia 2016 12:54
Analityk odpowiedzialny za obniżenie ratingu Polski tłumaczy decyzję S&P Felix Winnekens: "Sytuacja w Polsce zmieniła się szybciej, niż byliśmy w stanie przewidzieć" (fot. Linkedin)

"Musieliśmy działać szybko" – tak tłumaczy „Pulsowi Biznesu” decyzję Standard & Poor’s sam Felix Winnekens, analityk odpowiedzialny za zmianę ratingu Polski.

"Sytuacja w Polsce zmieniła się szybciej, niż byliśmy w stanie przewidzieć, a osłabienie kluczowych instytucji państwa wpłynęło negatywnie na wiarygodność Polski” - powiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Felix Winnekens, analityk Standard & Poor's, odpowiedzialny za rating Polski.

W piątek, 15 stycznia, agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus", podając powód polityczny.

 "Od wygrania wyborów w październiku 2015 r., nowy polski rząd zainicjował różne działania legislacyjne, które naszym zdaniem osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji, jak wynika z naszej oceny instytucjonalnej" - napisano w uzasadnieniu decyzji.

Analityk agencji S&P na łamach "PB" przypomniał, że oceny ratingowe są przedmiotem szczegółowych dyskusji prowadzonych na posiedzeniach komitetów ratingowych. Biorą w nich udział doświadczeni analitycy pochodzący z różnych regionów świata i to oni głosują nad ostateczną decyzją.

"Podejmowana jest ona po bardzo dokładnym omówieniu wszystkich czynników mających wpływ na naszą ocenę. Przed posiedzeniami jako przygotowanie do dyskusji na komitecie ratingowym prowadzone są rozmowy z przedstawicielami władz państwowych oraz innych interesariuszy, m.in. reprezentantami sektora prywatnego oraz publicznego. Zgodnie z europejskimi regulacjami, rządy są powiadamiane o ocenie ratingowej przed jej oficjalną publikacją i mają pełną możliwość komentowania lub odwołania się od decyzji dotyczącej  ratingu" – przypomniał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA