REKLAMA

Andrej Babisz liczy na poparcie socjalistów i komunistów

  • Autor: PAP/PSZ
  • 22 lutego 2018 09:32
Andrej Babisz liczy na poparcie socjalistów i komunistów Andrej Babisz wreszcie utworzy koalicję rządową? (fot. yakub88 / Shutterstock.com)

Jedyny możliwy obecnie wariant koalicji rządowej to sojusz centroprawicowego ruchu ANO i socjaldemokratów z poparciem komunistów - oznajmił czeski premier i lider ANO Andrej Babisz po spotkaniu z władzami Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD).

Prezydent Milosz Zeman uważa, że drugi rząd Babisza powinien do lata uzyskać wotum zaufania Izby Poselskiej - poinformowali po środowych rozmowach z Zemanem przewodniczący Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM) Vojtiech Filip i lider antyislamskiego ruchu Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) Tomio Okamura.

"Mam dobre wrażenia z negocjacji" - skomentował Babisz swe pierwsze spotkanie z nowym przewodniczącym CSSD Janem Hamaczkiem i jej nowym pierwszym wiceprzewodniczącym Jirzim Zimolą. Według Hamaczka socjaldemokraci preferują bezpośrednią współpracę rządową z ANO - o ile oba ugrupowania osiągną porozumienie programowe. Szef CSSD zaznaczył, że ze strony ANO w żadnej z dyskutowanych kwestii nie było wyraźnego "nie", natomiast według Babisza w niektórych punktach nie będzie można dojść do zgody.

Zespoły eksperckie ANO i CSSD mogłyby podjąć bardziej szczegółowe rozmowy na temat programu po zaplanowanym na przyszłą środę ponownym spotkaniu kierownictw obu ugrupowań - zaznaczył Babisz. Zdaniem Hamaczka, dopiero po dojściu do zgody w sprawie programu rządu będzie można zająć się jego składem personalnym.

Czytaj także: Andrej Babisz ma nieograniczony czas na tworzenie rządu

Zjazd CSSD zadeklarował w niedzielę, że zasadniczym problemem byłoby zasiadanie w gabinecie osoby prawnie ściganej. Odnosi się to do Babisza, przeciwko któremu toczy się postępowanie karne w związku z podejrzeniem wyłudzenia dotacji Unii Europejskiej.

"Jeśli dojdzie do zajęcia się personaliami, będziemy do tego wracać" - powiedział Hamaczek. Babisz natomiast konsekwentnie utrzymuje, że z funkcji premiera nie zrezygnuje.

W przeprowadzonych w październiku ubiegłego roku wyborach do Izby Poselskiej ANO zajął z 29,6 proc. głosów pierwsze miejsce i dlatego Zeman zlecił Babiszowi prowadzenie rokowań w sprawie utworzenia nowego rządu. Przedstawiony Izbie mniejszościowy gabinet ANO nie uzyskał jednak w głosowaniu wotum zaufania. Prezydent deklaruje, że ponownie zleci Babiszowi tworzenie rządu, ale dopiero wtedy, gdy udowodni on posiadanie poparcia ponad połowy deputowanych.

ANO ma w 200-osobowej Izbie Poselskiej 78 deputowanych, a CSSD i KSCM po 15.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA