REKLAMA

Andrzej Adamczyk: KNZ w dużej części rozwiąże problemy mieszkaniowe Polaków

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lipca 2017 17:02
Andrzej Adamczyk: KNZ w dużej części rozwiąże problemy mieszkaniowe Polaków Andrzej Adamczyk (fot. MIB/twitter)

Projekt ustawy o KNZ w swoim założeniu będzie rozwiązywał w dużej części problemy mieszkaniowe Polaków - powiedział w Sejmie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Dodał, deficyt mieszkaniowy wynosi na dzisiaj 970 tys. mieszkań.

W środę (19 lipca) w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Nowe przepisy mają umożliwić m.in. budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa.

Jak mówił w Sejmie Adamczyk w Polsce jedynie 4 proc. Polaków wynajmuje mieszkania podczas, gdy we Francji jest to 36 proc., w Austrii - 43 proc, w Niemczech - 48 proc., a w Szwajcarii - 55 proc.

"Nikt nie powiedział, że młoda rodzina musi być właścicielem mieszkania" - powiedział. "Dzisiaj młoda rodzina oczekuje i ma nadzieje na mieszkanie, które będzie można wynająć, utrzymać i godziwie żyć i przy tym myśleć o dzieciach, myśleć o przyszłości" - podkreślił.

Jak wskazał, "dzisiaj rynek takich mieszkań praktycznie w Polsce nie funkcjonuje. Dzisiaj młodzi ludzie tego produktu, tej ilości mieszkań o niskich czynszach mogą tylko i wyłącznie o takim rynku marzyć".

"Przedkładamy dzisiaj pod dyskusję i rozwagę (...) projekt ustawy, który w swoim założeniu te problemy mieszkaniowe Polaków będzie rozwiązywał w dużej części. Będzie zmniejszał deficyt mieszkaniowy, który dzisiaj wynosi 970 tys. mieszkań" - poinformował minister. 

Jak mówił w środę w Sejmie Adamczyk "projekt wprowadza rozwiązania służące zwiększeniu podaży mieszkań o umiarkowanych czynszach przez wykorzystanie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa".

"Proponujemy przeznaczenie tych nieruchomości na realizację inwestycji w postaci budownictwa mieszkaniowego" - podkreślił szef MIB.

Jak tłumaczył "powołany na gruncie tej ustawy Krajowy Zasób Nieruchomości będzie nie tylko realizował funkcję instytucji zarządzającej nieruchomościami Skarbu Państwa i uzyskującej wpływy z tego tytułu, ale także przyczyni się do stworzenia stabilnych i efektywnych warunków finansowania instrumentów przyjętych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Cyborg28 2017-07-19 22:57:57
    Zanim uwagi, najpierw cytata: ""Nikt nie powiedział, że młoda rodzina musi być właścicielem mieszkania" - powiedział. "Dzisiaj młoda rodzina oczekuje i ma nadzieje na mieszkanie, które będzie można wynająć, utrzymać i godziwie żyć i przy tym myśleć o dzieciach, myśleć o przyszłości" - podkreślił." Takie sobie uwagi: 1. Zaraz na początku I wojny światowej moim rodzicom, żyjącym w Galicji, spłonął dom od pocisków artylerii ruskiej. Po stwierdzeniu tego faktu przez powiatowego urzędnika, władze ZABORCZE postawiły rodzicom barak bez wygód, ale składający się z dużego pokoju, kuchni, spiżarni i sieni. Nie był to szczyt marzeń, ale teraz wiele rodzin chciałoby coś takiego mieć na początek w zamożnym kraju, którego stać na pokaźną pomoc dla Ukrainy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA