REKLAMA

Andrzej Adamczyk odpowiada opozycji na zarzuty wobec wygaszania MdM

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 13 stycznia 2016 19:42
Andrzej Adamczyk odpowiada opozycji na zarzuty wobec wygaszania MdM Minister przypomniał, że z końcem 2012 r. poprzedni rząd wygasił program „Rodzina na swoim” fot. andrzejadamczyk.pl)

· Program MdM jest realizowany bez zmian w stosunku do założeń przygotowanych przez poprzedni rząd.
· Minister przypomniał, że z końcem 2012 r. poprzedni rząd wygasił program „Rodzina na swoim”.
· Ministerstwo podaje stan realizacji programu MdM na dzień dzisiejszy

„Pragnę przypomnieć, że ci, którzy dzisiaj mówią, że Prawo i Sprawiedliwość wygasza programy pomocowe dla polskich rodzin, jeszcze nie tak dawno robili wszystko, aby tej pomocy nie otrzymywały” - powiedział w Sejmie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Odniósł się w ten sposób do stwierdzeń posłów opozycji, że rząd wygasza program MdM. Minister przypomniał, że w z końcem 2012 poprzedni rząd wygasił program „Rodzina na swoim”, a uruchomienie programu „Mieszkanie dla młodych” nastąpiło 1 stycznia 2014 r.

„Program Mieszkanie dla młodych jest realizowany bez zmian w stosunku do założeń przygotowanych przez poprzedni rząd" - mówił sekretarz stanu w MIB Kazimierz Smoliński. „Nagły wzrost składanych wniosków jest spowodowany tym, że minister Andrzej Adamczyk, ja i inni posłowie ówczesnej opozycji domagali się, żeby rozszerzyć program nie tylko na rynek deweloperski, ale także na rynek wtórny” - zaznaczył wiceminister Smoliński. Dodał, że odbyło się to bez zabezpieczenia dodatkowych środków na spodziewane zwiększone zainteresowanie ofertą.

Stan programu na dzisiaj

Środki na realizację MdM są przekazywane do Funduszu Dopłat, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Na 2016 r. limit ten określono na kwotę 730 mln zł. Według stanu na 31 grudnia 2015 r., dotychczas złożone wnioski z datą wypłaty w 2016 r. opiewają na 370 mln zł, to jest ok. 50,8 proc. limitu. Ta sytuacja jest spowodowana głównie przez zmiany w programie (otwarcie na rynek wtórny), za którymi nie poszła zmiana w finansowaniu programu. Ustawowy limit na 2017 r. wynosi 746 mln zł, a na 2018 r. - 762 mln zł.

Zmiany w programie MdM z inicjatywy rządu uchwalił Sejm ubiegłej kadencji. Efektem zmian takich jakich możliwość zakupu mieszkań na rynku wtórnym czy zwiększenie pomocy dla rodzin wielodzietnych jest szybsza i większa rezerwacja środków w limicie wypłat w 2016 r.

Dofinansowanie z MdM jest wypłacane jako ostatnia należność na rzecz sprzedającego. W przypadku mieszkania lub domu, który jest w budowie, moment wypłaty środków z programu to najczęściej kilka-kilkanaście miesięcy od momentu podpisania umowy kredytowej. Dlatego już dziś część środków do wypłaty w MdM jest zarezerwowanych z limitu roku 2017 i 2018. Mieszkania na rynku wtórnym są kupowane najczęściej w tym samym roku, w którym zawierana jest umowa kredytu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA