REKLAMA

Andrzej Dera: Prezydent nie ma powodów, by zawetować ustawy ws. SN i KRS

  • Autor: PAP/JS
  • 18 grudnia 2017 19:49
Andrzej Dera: Prezydent nie ma powodów, by zawetować ustawy ws. SN i KRS (fot. pixabay.com)

Prezydent Andrzej Duda nie ma powodów, by nie podpisać ustaw ws. SN i KRS - oświadczył prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że "jest nadzieja", iż prezydent podpisze te ustawy jeszcze przed świętami.

W ubiegły piątek wieczorem Senat przyjął bez poprawek nową ustawę o Sądzie Najwyższym oraz nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - ich projekty złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Ustawy czekają teraz na decyzję prezydenta.

Dera, pytany w poniedziałek w radiu RMF FM, czy Andrzej Duda podpisze ustawy jeszcze przed świętami oświadczył, że "jest taka nadzieja", choć ostateczna decyzja należy do prezydenta.

Dera stwierdził jednocześnie, że prezydent nie ma nie ma powodów, by tych ustaw nie podpisywać. "Były to projekty prezydenckie, przedstawiciele pana prezydenta byli podczas wszystkich posiedzeń Sejmu i Senatu, z informacji, które przekazywali publicznie - wszystkie te założenia, o których mówił prezydent w tych ustawach są" - powiedział prezydencki minister.

Dodał, że prezydent nie musi już konsultować swojej decyzji ws ustaw, bo - jak zaznaczył - konsultacje odbywały się na etapie tworzenia nowych przepisów.

Prezydencki minister skomentował też list z apelem o zawetowanie ustawy o SN i nowelizacji ustawy o KRS, który w piątek ponad 300 prawników wystosowało do Andrzeja Dudy. W ocenie Dery, apel ten nie zawiera konkretów i ma wymiar polityczny.

"Nieuzasadnione są obawy prawników, ponieważ ustawy o SN i KRS zawierają takie elementy, które znajdują się - jeśli mówimy np. o KRS - w innych państwach i nikt nie kwestionuje tych metod, zasad i procedur w tych krajach" - powiedział Dera.

Prawnicy w swym apelu stwierdzili m.in., że "zmiany zawarte w przyjętych projektach ustaw nie odpowiadają standardom konstytucyjnym cywilizacji zachodniej, które były wypracowywane przez długie lata ewolucji systemów prawnych".

"Uważamy, że uchwalone przez Sejm i Senat przepisy, szczególnie w szerszym kontekście innych zmian, w tym niezawetowanej ustawy o ustroju sądów powszechnych, są niezwykle niebezpieczne dla ochrony wolności i bezpieczeństwa Polaków oraz ustroju demokratycznego państwa prawa, gdyż prowadzą do znacznego uzależnienia władzy sądowniczej od władzy wykonawczej i ustawodawczej" - napisali w swoim liście do prezydenta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA