REKLAMA

Andrzej Dera: Prezydent nie może zaprzysiąc sędziów TK wybranych przez poprzedni Sejm

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 13 stycznia 2016 18:27
Andrzej Dera: Prezydent nie może zaprzysiąc sędziów TK wybranych przez poprzedni Sejm Dera: "Andrzej Duda nie ma już możliwości żadnego ruchu i żadnego nie wykona” (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

· Andrzej Dera odpowiada prezesowi Andrzejowi Rzeplińskiemu w sprawie zaprzysiężenia sędziów TK.
· Dera: prezydent nie może przyjąć ślubowań od 3 sędziów wybranych w październiku, bo złamałby konstytucję.

Prezydencki minister, Andrzej Dera w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Tomaszem Skorym powiedział, że prezydent nie może zaprzysiąc powołanych przez poprzedni Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o trzech sędziów wybranych w październiku. Gdyby to zrobił, jak twierdzi Dera, złamałby konstytucję.

Andrzej Dera przypomniał, że wedle konstytucji Trybunał liczy 15 sędziów. Prezydent przyjął już zaś ślubowania od piątki sędziów wybranych przez nowy Sejm, więc tym samym nie ma możliwości zaprzysięgania kolejnych. Jak mówił: „Andrzej Duda nie ma już możliwości żadnego ruchu i żadnego nie wykona”.

Słowa Andrzeja Dery odnoszą się do wystąpienia prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Jak przypomina RMF FM, 12 stycznia prezes Trybunału Konstytucyjnego włączył do orzekania w TK dwoje sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji 2 grudnia - Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego. Zostali oni wybrani w miejsce tych sędziów TK, których kadencje minęły w grudniu.

Na konferencji prasowej zorganizowanej 12 stycznia prezes TK Andrzej Rzepliński oświadczył, że teraz w TK jest 12 orzekających sędziów. Stwierdził, że nie wiadomo, w jakiej kolejności zostanie dopełniona liczba sędziów TK z obecnych 12 do 15. Jednym z możliwych rozwiązań jest, jego zdaniem, stopniowe włączanie nowo wybranych sędziów w miejsce tych, których kadencje dobiegają końca w tym i przyszłym roku.

Jak informuje RMF FM, Rzepliński, pytany, czy oczekuje od prezydenta deklaracji, kiedy odbierze przysięgę od 3 sędziów wybranych w październiku, odparł, że „jest to decyzja pana prezydenta, czy i kiedy taką uroczystość złożenia ślubowania w jego obecności zorganizuje". „Ci trzej sędziowie są wybrani przez Sejm. Trybunał wyraźnie to stwierdził - w tych ramach, w jakich mógł to stwierdzić” - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • niesiołowski 2016-05-21 13:53:42
    Trzeba ZMIENIĆ komunistę rzeplińskiego,który nie ORZEKA zgodnie z KONSTYTUCJĄ , tylko zgodnie z wolą PO-PSL-SLD i PO-Nowoczesnej!!!Jak orzek ustawę z czerwca 2015r.albo jest zgodna z konstytucją albo NIE a nie jakieś dzielenie!!!To tak: jajko jest zepsute,ale nie dokonica ,bo skorupka jest zdrowa (cała )!???Zdrowy ten rzepliński,czy CHORY !!!!???? No i DLACZEGO do GRUDNIA-2015r. nie REAGOWAŁ jak PIS zgłaszał ŁAMANIE KONSTYTUCJI!??? !!! ... POLECAM wszystkim POLAKOM !!!! .. link: .. ZaKODowani - Evtis & Basti
  • tantus 2016-01-13 19:02:21
    Niechby tylko spróbował, to mu Prezes zrobi jesień z du*y średniowiecza! ;-)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA