REKLAMA

Andrzej Duda: Apeluję o więcej wstrzemięźliwości, o mniej emocji

  • Autor: PAP/JS
  • 31 stycznia 2018 20:17
Andrzej Duda: Apeluję o więcej wstrzemięźliwości, o mniej emocji Prezydent spotkał się z mieszkańcami Żar. W kontekście sytuacji wokół nowelizacji ustawy o IPN wystąpił tam m.in. z apelem o spokojną debatę. (fot. Maciej Biedrzycki/KPRP)

Apeluję o więcej wstrzemięźliwości, o mniej emocji; jestem przekonany, że uda nam się właśnie w taki sposób i tak działając osiągnąć prawdę, która nam się należy, co do naszej historii, a w związku z tym i sprawiedliwość - powiedział prezydent Andrzej Duda w Żarach (Lubuskie).

Prezydent spotkał się  z mieszkańcami Żar. W kontekście sytuacji wokół nowelizacji ustawy o IPN wystąpił tam m.in. z apelem o spokojną debatę.

"Umiejmy zdobyć się na spokojną debatę. Prosiłbym, żeby się w gniewie nie zagalopować, prosiłbym, żeby ważyć słowa. Jeżeli nawet nas obrażają, nie obrażajmy innych, nie odpłacajmy tym samym. Nie powinniśmy tak robić" - przestrzegał.

Jak dodał, głęboko wierzy w to, że "nasza postawa - postawa oczekiwania, sprawiedliwości i uczciwego traktowania i uczciwego podejścia do naszej historii poprzez prawdę historyczną zostanie uszanowana, prędzej, czy później".

Czytaj też: Naukowcy, artyści, politycy i dziennikarze apelują o zmiany w ustawie o IPN

Przekonywał jednak, że dojdziemy do tego tylko wtedy, kiedy będziemy do tego dążyli "spokojnie i konsekwentnie, bez nadmiernych emocji i gniewu". "O to wszystkich państwa proszę" - apelował prezydent. Zaznaczył, że apel ten kieruje nie tylko do mieszkańców Żar, ale też do dziennikarzy, publicystów, naukowców, polityków, do wszystkich Polaków.

"Proszę o więcej wstrzemięźliwości, proszę o mniej emocji, a przede wszystkim proszę absolutnie nie kierować się w debacie, w dyskusji gniewem i nie obrażać innych" - mówił Duda.

"Jestem przekonany, że uda nam się właśnie w taki sposób i tak działając osiągnąć prawdę, która nam się należy, co do naszej historii, przekonanie o tej prawdzie na świecie, a w związku z tym także i sprawiedliwość, sprawiedliwe ocenienie postawy naszej, naszych przodków, naszego narodu" - powiedział prezydent.

Prezydent dziękował mieszkańcom Żar za ich pracę i budowanie lokalnej wspólnoty. "Budując tutaj swoją wspólnotę, rozwijając ją, budujecie także to, co dla nas najwspanialsze, najpiękniejsze - budujecie naszą Rzeczpospolitą, Polskę wolną, suwerenną, a przede wszystkim w pełni, absolutnie niepodległą" - podkreślał.

Przekonywał, że mamy wielkie szczęście, że w takiej właśnie Polsce przychodzi nam mieszkać - w Polsce bez wojen, w Polsce, która rozwija się ambitnie; w Polsce, która należy do wspólnoty europejskiej, w Polsce bezpiecznej, bo będącej członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, Polsce, do której przyjeżdżają wojska sojusznicze - żołnierze z USA.

"To wszystko pokazuje nasze właśnie miejsce na świecie, w wielkiej wspólnocie wolnych narodów. Przynależymy do niej z dumą. Ale z dumą wnosimy do niej także nasze wartości - to, co dla nas istotne" - mówił Andrzej Duda.

Przypomniał, że w tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. "Choć wtedy jej tutaj, na tych ziemiach, na Ziemi Żarskiej nie było, to państwo macie w swoich rodzinach tradycję niepodległości, doskonale wiecie o tym, że to wy jesteście jej nośnikami. Chciałbym, żebyście tę tradycję pokazali w tym roku stulecia" - zwrócił się prezydent do uczestników spotkania.

Jak mówił, chciałby, "żeby mówiono o tym w szkole wśród uczniów, żeby nauczyciele prowadzili lekcje, żeby rodzice opowiedzieli dzieciom o pradziadkach, którzy walczyli o wolną, niepodległą Polskę, o to, by Polska wróciła na mapę".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA