REKLAMA

Andrzej Duda: Chciałbym, by Polacy na całym świecie przeżywali stulecie niepodległości

  • Autor: PAP/JS
  • 06 marca 2018 16:32
Andrzej Duda: Chciałbym, by Polacy na całym świecie przeżywali stulecie niepodległości "Warto pomagać proszę państwa" - dodała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, zwracając się do zgromadzonych na uroczystości (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Chciałbym żeby Polacy na całym świecie przeżywali stulecie niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego podsumowania II edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie. Podziękował Polonii za podtrzymywanie polskości i kultury.

"Chciałbym wam bardzo serdecznie za to podziękować, podziękować tym pokoleniom, których już nie ma, a które przechowały tę polskość i tradycję, nie tylko przechowały, ale także ją przekazały" - mówił prezydent do zgromadzonych na uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Nawiązał do występów zespołów muzycznych i tanecznych, zaprezentowanych podczas uroczystości. "Dzieci wychodzą (na scenę) i pięknie mówią po polsku, śpiewają po polsku, tańczą tańce, które są elementem naszej wielkiej tradycji. Ogromnie, ogromnie wszystkim za to dziękuję" - powiedział.

"Kiedy na stulecie niepodległości mówię, że chciałbym, żeby Polacy na całym świecie je przeżywali, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, bo przecież są wszędzie, to właśnie mówię o tej jedności, o tym pniu wspólnym, z którego wszyscy wyrośliśmy" - zaznaczył prezydent.

"Dziękujemy wszystkim polskim nauczycielom, wszystkim organizatorom polskiego życia kulturalnego, wszystkim prowadzącym Polskie Domy. Dziękujemy za całego serca polskim księżom pracującym na tych terenach, którzy swoją posługą duszpasterską wzmacniają tego ducha, z jednej strony właśnie wiary, tradycji, polskiej kultury, ale przede wszystkim bardzo często także ducha przetrwania, żeby być, żeby być podtrzymanym na duchu" - powiedział.

"Bardzo dziękujemy wszystkim partnerom i sponsorom. Z całego serca zachęcamy do tego, aby dalej brać udział w tej akcji. Prosimy o dalsze wsparcie i dalszą współpracę. Bo nie ma żadnej wątpliwości, że warto. Warto dla Rzeczypospolitej, dla nas wszystkich" - zaznaczył Duda.

"Warto pomagać proszę państwa" - dodała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, zwracając się do zgromadzonych na uroczystości. Przypomniała, że spora część darów w ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie trafiła do szkół.

"Jest to wyraz naszej wdzięczności dla wszystkich tych, którzy dbają o rozwój oświaty polskiej mniejszości narodowej za granicą. Wdzięczności za upowszechnianie języka polskiego, za upowszechnianie wiedzy o naszym wspólnym dorobku kulturowym, o tradycji i kulturze" - powiedziała. "Te wszystkie starania są ogromnie ważne, ponieważ to one wzmacniają poczucie polskiej tożsamości narodowej wśród pokoleń, które urodziły się poza Polską" - podkreśliła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stacho G.-Stańczyk 2018-03-07 12:00:54
    Jak się okazuje, nauczanie pokoleń powojennych historii powszechnej, a szczególnie Polski, jako Protektoratu Kraju RAD wg schematów, programów i materiałów przykrojonych do potrzeb protektora (narodowych w formie: hymn, flaga i symbol orła, a socjalistycznych w treści: orzeł "odciążony," od korony i z gwiazdkami w skrzydłach), zakłamanych podręczników oraz spreparowanych dzieł literackich i takiego ich doboru, aby wpoić w głowy uczniów wiedzę o wielkości obcych naleciałości a znikomości i podległości rodzimych - zrobiło swoje. Co gorsze kłamstwo jest hodowane nadal. Choć wskutek działań podstawionych polityków Polska straciła suwerenność na rzecz UE i międzynarodowego kapitału, nadal uprawia się propagandę o posiadaniu niepodległości. Ładna niepodległość, skoro o treści "polskich" ustaw decyduje UE i obce ambasady.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA