REKLAMA

Andrzej Duda: Jest mi żal, że Lech Wałęsa nie postawił sprawy przed Polakami jasno

  • Autor: PAP/AT
  • 03 lutego 2017 08:43
Andrzej Duda: Jest mi żal, że Lech Wałęsa nie postawił sprawy przed Polakami jasno Lech Wałęsa z jednej strony jest bohaterem, a z drugiej strony no niestety są też te czarne karty - powiedział prezydent (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

• Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Lech Wałęsa jest postacią wielowymiarową: niewątpliwym bohaterem lat 80 i osobą z "czarną kartą", za którą - podkreślił - można było przeprosić, w pełni ją odwrócić.
• Nie byłoby tych wszystkich problemów, tej matni, w jaką Lech Wałęsa się uwikłał później jako prezydent, kiedy żądał dostarczenia mu swoich akt, które znalazły się w archiwach SB - podkreślił prezydent

Andrzej Duda przypomniał, że sam prezydent Lech Kaczyński stwierdził, że absolutnie nie można Lechowi Wałęsie odmówić zasług lat 80. Jak podkreślił w TVP1 w programie "Warto rozmawiać", dziś jako prezydent może dodać, że jest mu żal, że Lech Wałęsa nie postawił sprawy przed Polakami jasno.

"Nie powiedział jasno: no niestety, tak było, na początku w latach 70, kiedy byłem młodym robotnikiem, że rzeczywiście podpisałem, współpracowałem. Tak, zgrzeszyłem z tamtego punktu widzenia. Donosiłem, ale chciałem dobrze. Otrząsnąłem się z tego w pewnym momencie. Wziąłem się w garść i przecież wszyscy wiecie, co zrobiłem w latach 80. Wszyscy wiecie, że byłem więziony, wszyscy wiecie, że byłem prześladowany, a przecież miałem rodzinę" - zaznaczył Duda.

"Mnie się wydaje, że ludzie absolutnie by to zrozumieli. I nie byłoby tych wszystkich problemów, tej matni, w jaką Lech Wałęsa się uwikłał później jako prezydent, kiedy żądał dostarczenia mu swoich akt, które znalazły się w archiwach SB" - podkreślił prezydent.

Jego zdaniem to tragiczne z punktu widzenia naszej historii. "Jest Lech Wałęsa tą postacią wielowymiarową: z jednej strony bohaterem bez wątpienia lat 80., a z drugiej strony no niestety są też te czarne karty" - powiedział prezydent w TVP1.

Czytaj też: Odłóżmy ocenę Lecha Wałęsy na przyszłość

Zaznaczył, że za tę czarną kartę "można było przeprosić", "można było w pełni odwrócić". Bo - jak dodał - działalność Lecha Wałęsy w latach 80. już w istotnym stopniu, czy wręcz całkowicie odwróciła tę kartę. "I później to, co się zdarzyło w latach 90., na co właściwie trudno znaleźć jakiekolwiek usprawiedliwienie" - dodał.

Prezydent powiedział, że postać Lecha Wałęsy nie jest jednoznaczna, jednobarwna. "Przypomnę, że swego czasu Lech Wałęsa pozywał prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego o to, że on stwierdził, że Lech Wałęsa był Bolkiem. To wszystko stało się już po publikacji książki profesora Cenckiewicza i doktora Gontarczyka na temat Lecha Wałęsy, potężnej publikacji naukowej, w której są twarde dowody i bardzo rzetelna analiza historyczna" - mówił Duda.

We wtorek IPN podał, że z opinii biegłych Instytutu Sehna w Krakowie dot. teczek TW "Bolek" wynika, że zobowiązanie do współpracy z SB podpisał Lech Wałęsa. "Opinia jest kompleksowa, jasna i spójna" - podkreślił szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski.

Pełnomocnik Lecha Wałęsy prof. Jan Widacki powiedział we wtorek, że opinia Instytutu Ekspertyz Sądowych ws. teczki TW "Bolek" niczego nie wyjaśnia. W jego ocenie, porównywanie obecnego pisma Wałęsy z tym z lat 70. jest bez wartości dla oceny rękopisów.

Ekspertyzę teczki TW "Bolek" zlecono w ramach śledztwa prowadzonego przez białostocki pion śledczy IPN w sprawie podejrzenia poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w dokumentach "Bolka", w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. W dokumentach tych, które w ub.r. znaleziono po śmierci gen. Czesława Kiszczaka w jego domu, jest m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z Służbą Bezpieczeństwa, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". (PAP)

kno/ par/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Ryś 2017-02-03 10:42:51
    Do zbyszek: Jaja sobie robisz? :D Jeżeli Prezydent ma prawicowy/konserwatywny światopogląd i również za to został wybrany, to ma popierać feministki, lewaków i postkomuchów? Wszystkich Polaków to znaczy, że wysłucha każdego bez względu na jego religie i światopogląd! i tak czyni. Popieram jednych ale toleruje innych, szkoda że ci "inni" nie tolerują PAD ale żądają tego od niego.
  • zbyszek 2017-02-03 10:04:40
    A to nie Pan Panie Prezydencie deklarował, że będzie Pan Prezydentem Wszystkich Polaków? Dlaczego Pan od razu nie postawił sprawy jasno, że wszystkich, którzy popierają PIS?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA