REKLAMA

Andrzej Duda: Konstytucja zakazuje sędziom przynależności do partii politycznej

  • Autor: PAP/AT
  • 20 maja 2017 13:05
Andrzej Duda: Konstytucja zakazuje sędziom przynależności do partii politycznej Duda przypomniał, że z gwarancją niezawisłości sędziowskiej ściśle łączy się nakaz apolityczności (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl)

Sędzia nie powinien recenzować działalności innych organów władzy publicznej oraz występować jako strona debaty religijnej, etycznej, światopoglądowej, czy politycznej - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników odbywającego się w sobotę (20 maja) w Katowicach Kongresu Prawników Polskich.

Duda przypomniał, że z gwarancją niezawisłości sędziowskiej ściśle łączy się nakaz apolityczności. Konstytucja zakazuje sędziom przynależności do partii politycznej oraz prowadzenia działalności publicznej, której nie można pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów - mówił.

Czytaj też: Nie ma odwrotu od reformy wymiaru sprawiedliwości

"Uważam, że w ślad za doktryną prawa konstytucyjnego zakaz ten należy rozumieć rozszerzająco. Sędzia nie powinien recenzować działalności innych organów władzy publicznej oraz występować jako strona debaty religijnej, etycznej, światopoglądowej, czy politycznej" - napisał prezydent.

Gdy minister Dera odczytywał ten fragment, część uczestników przerwało mu bucząc i skandując "Konstytucja!", unosząc w górę książeczki z tekstem ustawy zasadniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Marionetka 2017-05-22 09:25:53
    Prezydent też nie powinien być członkiem żadnej partii a jest mimo iż formalnie się wypisał. Podpisuje jak leci a na oficjalnych spotkaniach widać że to Kaczyński jest ważniejsza osobą w państwie.
  • tantus 2017-05-21 12:36:03
    Konstytucja nakazuje też Prezydentowi stać na straży jej przestrzegania. I co? I nic. Prezydent ma to w dudzie...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA