REKLAMA

Andrzej Duda liczy na większą obecność kanadyjskich wojsk w Polsce

  • Autor: PAP
  • 09 maja 2016 20:23
Andrzej Duda liczy na większą obecność kanadyjskich wojsk w Polsce Prezydent wierzy, że jego wizyta przyniesie korzyści w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa naszej części Europy. (Fot.: domena publiczna)

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kanadzie powiedział, że liczy na zwiększenie współpracy między kanadyjskimi a polskimi wojskami.

Andrzej Duda w poniedziałek (9 maja) był w miejscowości Niagara-on-the-Lake; prezydent podczas czterodniowej wizyty w Kanadzie spotka się m.in. z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady. Podkreślił, że z kanadyjskimi politykami będzie rozmawiał o zbliżającym się szczycie NATO oraz relacjach gospodarczych. Jak zaznaczył, liczy, że wizyta w Kanadzie wzmocni polsko-kanadyjskie relacje.

"Liczę również na intensyfikację współpracy wojskowej pomiędzy Kanadą a Polską. Liczę na to, że będzie też zwiększona obecność sojusznicza wojsk kanadyjskich w Polsce, większa niż obecnie" - podkreślił.

Polski prezydent wierzy - jak powiedział - że jego wizyta przyniesie szerokie korzyści m.in. w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa naszej części Europy oraz dalszego rozwoju gospodarczego. "Ostatnie lata to bardzo dynamiczny wzrost polskich inwestycji w Kanadzie. Myślę o Orlenie, o KGHM" - mówił prezydent. Dodał, że wzrost wzajemnych polsko-kanadyjskich obrotów w 2015 r. wyniósł 14 proc. w stosunku do wcześniejszych danych.

Polski prezydent wizytę rozpoczął od odwiedzenia miejsc ważnych dla Polonii i spotkania z rodakami mieszkającymi w Kanadzie. Na wojskowym cmentarzu w miejscowości Niagara-on-the-Lake prezydent uczcił pamięć polskich żołnierzy, ochotników, którzy w obozie przygotowywali się, by zasilić polską armię podczas pierwszej wojny światowej. Na Polskim Cmentarzu Wojskowym spoczywa 25 żołnierzy, którzy zmarli z powodu epidemii.

Prezydent powiedział, że jest to jedyny w całej Ameryce Północnej polski cmentarz wojskowy. Andrzej Duda dziękował tym, którzy tym cmentarzem się opiekowali, władzom miejskim. "To świadectwo dobrych relacji polsko-kanadyjskich. To niezwykle ważne" - dodał polski prezydent.

Przekazał też polską flagę opiekunom polskiego cmentarza.

Wcześniej, w Toronto prezydent Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim oraz kwiaty pod tablicą smoleńską.

W poniedziałek prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzą w mieście Mississauga polski kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe. Para prezydencka spotka się też z Polonią w Polskim Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II, gdzie także przewidziano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA