REKLAMA

Andrzej Duda: Ludzie powinni mieć wybór, kiedy przejdą na emeryturę

 • Autor: PAP/JS
 • 11 maja 2017 12:47
Andrzej Duda: Ludzie powinni mieć wybór, kiedy przejdą na emeryturę Andrzej Duda (fot. prezydent.pl)

Rzeczywiste znaczenie ma nie tyle ustawowy wiek emerytalny, co efektywny wiek przejścia na emeryturę, który jest kwestią indywidualną, dlatego ludzie powinni mieć wybór, kiedy zakończą aktywność zawodową - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent razem z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską i przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą rozpoczął kampanię społeczno-informacyjną "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". Jej celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem, oraz podkreślenie braku zagrożeń w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

Prezydent zwrócił uwagę, że wszyscy ekonomiści i specjaliści od spraw społecznych są zgodni, że wzrost zamożności społeczeństwa przekłada się na wydłużenie życia obywateli, "co w efekcie oznacza przynajmniej potencjalnie możliwość dłuższej aktywności zawodowej".

"Ale nie tyle istotny jest ustawowy wiek przejścia na emeryturę, co naprawdę rzeczywiste znacznie ma efektywny wiek przejścia na emeryturę i z tym wiekiem jest związana jedna bardzo ważna kwestia - otóż w dużej mierze ma on charakter przede wszystkim zindywidualizowany, tzn. jest związany z konkretną jednostką ludzką, z konkretnym człowiekiem, z jego własnymi uwarunkowaniami, przekonaniami i potrzebami życiowymi, rodzinnymi, z jego możliwościami zdrowotnymi, a także na samym końcu z jego osobistą wolą" - podkreślił prezydent.

"Dlatego ta idea, że powinien zostać wprowadzony przede wszystkim wybór, że ludzie powinni mieć wybór co do momentu zakończenia aktywności zawodowej i co do przejścia na emeryturę; że ustawowy wiek emerytalny powinien być momentem, w którym obywatel uzyskuje prawo do przejścia na emeryturę, prawo do zakończenia aktywności zawodowej" - powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że każde rozwiązanie prawne, które ma dobrze funkcjonować w społeczeństwie demokratycznym, musi mieć akceptację społeczną, inaczej państwo źle funkcjonuje, aktywność społeczna spada, a obywatele próbują omijać przepisy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • stary pracownik 2017-05-12 18:42:47
  45 lat pracy. Czy mamy jakieś prawo? Musimy jeszcze tyrać do wieku 65 lat. Wtedy będzie 47 lat pracy-jak dożyjemy.Pracownicy z ponad 40 letnim stażem puki co nie mają żadnych praw!!
 • qwert 2017-05-12 14:18:35
  pewnie, że pracownik powinien mieć wybór! Tylko Panie Prezydencie praktyka jest taka, że pracownik nie ma wyboru! Jakiekolwiek kłopoty pracodawcy i są rozwiązywane umowy o pracę z pracownikiem "poemerytalnym". W szczególności dotyczy to firm, które podlegają zagranicznym koncernom chwalącym się wysoką "etyką"!.
 • Tak, tak 2017-05-11 12:58:22
  Nie lubię go i chciałby napisać coś złośliwego ale tym razem ma chłopina rację.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA