REKLAMA

Andrzej Duda o Biedronce i Robercie Lewandowskim

  • Autor: GP
  • 26 kwietnia 2016 13:54
Andrzej Duda o Biedronce i Robercie Lewandowskim Andrzej Duda zwierzył się portugalskiej gazecie z polskiego zamiłowania do piłki nożnej. (fot.:ZPRP)

• W czasie wizyty zagranicznej w Portugalii prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu portugalskiej gazecie "Diário de Notícias".
• Prezydent mówił o gospodarce, Unii Europejskiej, a także szukał podobieństw między Polakami, a Portugalczykami. Znalazł je w umiłowaniu piłki nożnej.

W najnowszym wydaniu portugalskiej gazety "Diário de Notícias" ukazał się wywiad z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Prezydent był we wtorek (26 kwietnia) z wizytą w kraju na Półwyspie Iberyjskim.

W rozmowie Andrzej Duda precyzował, jak doszło do sporów w Polsce o Trybunał Konstytucyjny, wyłożył program rządu PiS z naciskiem na jego aspekt gospodarczy, na koniec szukał podobieństw między Polakami, a Portugalczykami. Te ostatnie znalazł w umiłowaniu piłki nożnej.

O gospodarce, portugalskim dziennikarzom prezydent mówił:

- Po upadku komunizmu powstały tysiące małych i średnich firm, zakładanych często przez młodych, ambitnych, świetnie wykształconych ludzi. Otwartych na świat, na innowacje, na globalny handel. A przede wszystkim: ludzi bardzo pracowitych. Weszliśmy do wspólnoty europejskiej, skorzystaliśmy ze wsparcia unijnych funduszy. Ale najwięcej zawdzięczamy właśnie małym i średnim przedsiębiorstwom - wyjaśnił.

Przeczytaj: Beata Szydło pojedzie do Chin

Prezydent zapytany o inwestycje portugalskich firm w Polsce zaznaczył, że liczy na kolejne środki z lizbońskiej gospodarki, które wspomogą plan rządu samą swoją obecnością.

Jedną z największych sieci handlowych, które stały się symbolem handlu detalicznego w Polsce, jest Biedronka. Właśnie o jej głównego inwestora, podmiot portugalski Jerónimo Martins, zapytano prezydenta.

- Niedawno wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił bardzo ambitny program rozwoju gospodarczego na najbliższe lata, który powinien zainteresować inwestorów zagranicznych, również z Portugalii. Zamierzamy wzmocnić nasz przemysł transportowy, stworzyć coś w rodzaju "lotniczej doliny", ale także dać np. nowy impuls dla przemysłu farmaceutycznego. Chciałbym, aby Polska była kojarzona z nowoczesnymi technologiami. 

Tematem, które prezydent także poruszył w dalszej części rozmowy, był spór o Trybunał Konstytucyjny, o którym Duda mówił:

- Polska pozostaje wierna wartościom europejskim, jestem tego gwarantem jako prezydent. Mam nadzieję, że opozycja podejmie w sprawie Trybunału konstruktywny dialog z partią rządzącą.

Rozmowę zakończono bardziej humorystycznie wymianą uwag o tym, co łączy oba narody.

- Portugalia to także kraj o transatlantyckim spojrzeniu i to łączy nasze kraje - mówił Andrzej Duda. -  Ale łączy nas coś jeszcze: miłość do futbolu... Nie mogę się doczekać finałów mistrzostw Europy we Francji i mam nadzieję, że Robert Lewandowski udowodni swoją grą, że jest lepszym piłkarzem niż Cristiano Ronaldo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA