REKLAMA

Andrzej Duda o nowelizacji ustawy o IPN: Należy spokojnie wyjaśniać sprawę, nie wolno się wycofać

  • Autor: PAP/JS
  • 29 stycznia 2018 21:03
Andrzej Duda o nowelizacji ustawy o IPN: Należy spokojnie wyjaśniać sprawę, nie wolno się wycofać Pytany o ocenę stanowiska izraelskich władz Duda powiedział, że jest nim zdumiony (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Należy spokojnie wyjaśniać sprawę, natomiast nam absolutnie nie wolno się wycofać - powiedział w TVP prezydent Andrzej Duda odnosząc się nowelizacji ustawy o IPN i reakcji jakie wywołała. Jak dodał, Polska ma prawo bronić prawdy historycznej.

Prezydent Andrzej Duda był pytany w TVP Info o to jakie wyzwania stoją obecnie przed Polską w kontekście uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN.

Duda zaznaczył, że "należy spokojnie wyjaśniać sprawę, natomiast nam absolutnie nie wolno się wycofać". "Mamy prawo bronić prawdy historycznej - bronić tego, że 6 mln polskich obywateli w tych ok. 3 mln Polaków zginęło w czasie II wojny światowej m.in. w niemieckich nazistowskich obozach zagłady" - podkreślił prezydent.

Jak dodał, na arenie międzynarodowej toczą się obecnie "różne gry". "Niestety, nawet mówiliśmy o tym ostatnio w Davos: bardzo dużo jest dezinformacji na temat Polski, która dla mnie jest taką swoistą - nie chcę tutaj użyć za dużego słowa - formą narzędzia wojny hybrydowej. Jeżeli mówimy o współczesnej wojnie to nie musi być konflikt zbrojny. Starczy, że wprowadzamy dezorganizacje, kogoś osłabiamy poprzez fałszywe informacje na jego temat, fałszywe oskarżenia, dane wprowadzane do publicznego obrotu" - mówił Duda.

"Patrzę na to jak zręcznie prowadzona jest polityka historyczna przez niektóre ośrodki zagraniczne. Rzeczywiście, jestem ciekawy w ilu krajach młody człowiek zapytany za 5 czy 10 lat (...) kim byli naziści nie będzie umiał odpowiedzieć" - dodał prezydent.

Czytaj też: Andrzej Duda: Nie zgodzę się, byśmy byli oczerniani poprzez zakłamywanie prawdy historycznej

Pytany o ocenę stanowiska izraelskich władz Duda powiedział, że jest nim zdumiony.

"Nie bardzo rozumiem, dlaczego jest tak gwałtowna i tak bardzo nieprzychylna reakcja" - podkreślił prezydent. Zwłaszcza - jak mówił - zbulwersowany był "tym, że pani ambasador podniosła tę kwestię w czasie obchodów (...) w obozie Auschwitz, gdzie byli przecież obecni także i Polacy, którzy byli więźniami tego obozu, i w ich obecności padły te słowa z ust pani ambasador".

Duda wskazał również, że nowela była "od dłuższego czasu dyskutowana".

Jak mówił o przygotowywane zmiany był pytany podczas ubiegłorocznej wizyty w Izraelu i zwracano mu wówczas uwagę przede wszystkim na to, żeby nowela "nie blokowała możliwości prowadzenia badań" naukowych i historycznych. Podobne kwestie podnosiła - według niego - w rozmowach z projektodawcami - ambasador Izraela. Jak zauważył Duda, uwagi te zostały uwzględnione w pracach nad ustawą, która wyłącza odpowiedzialność karną w stosunku do osób prowadzących do działania naukowe czy działalność artystyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Bogdan Warturek 2018-01-30 11:06:12
    Nasz Patriotyzm to: postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością. A gdzie takowy patriotyzm jest u Rózi Marii Barbary Gräfin von Thun und Hohenstein?
  • Bogdan Warturek 2018-01-30 10:57:46
    Niestety, Andrzej Duda - tak, jak swego czasu Kazimierz Marcinkiewicz - zdradził. Marcinkiewicza można było odwołać ze stanowiska premiera, Dudy niestety, ze stanowiska prezydenta nie da się odwołać. Oszukał swoich wyborców, teraz widać to wyraźnie. Zepsuł PiS-owską reformę sądownictwa. Zepsuł nam rekonstrukcję w rządzie, gdzie wetkną łapy usuwając A. Macierewicza z szefa MON. Gdzie on łapy pcha tam wszystko psuje. Widzimy, jak teraz i żydzi nami chcą rządzić z Knesetu... Czekamy do nowych wyborów. W następnych wyborach prezydenckich - widzę trzy świetne kandydatury: Pana Jarosława Kaczyńskiego, Panią Beatę Szydło oraz Jacka Syriusza-Wolskiego. Pozdrawiam PiSiorówREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA