REKLAMA

Andrzej Duda o priorytetach dyplomacji: Bezpieczeństwo i monitorowanie sytuacji na Wschodzie

  • Autor: PAP/JS
  • 04 września 2017 17:42
Andrzej Duda o priorytetach dyplomacji: Bezpieczeństwo i monitorowanie sytuacji na Wschodzie Andrzej Duda za konieczne uznał także monitorowanie sytuacji na Wschodzie (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Dbałość o bezpieczeństwo Polski, w tym adaptację NATO do nowych zagrożeń oraz monitorowanie sytuacji na Wschodzie - wskazał prezydent Andrzej Duda jako priorytety dyplomacji. Prezydent mówił o nich na spotkaniu z ambasadorami.

"Musimy dalej dbać o polskie bezpieczeństwo. Ciągła adaptacja NATO do aktualnych zagrożeń jest dla Polski kwestią najwyższej wagi" - powiedział prezydent do ambasadorów. Dodał, że w najbliższych miesiącach konieczne jest "mobilizowanie się w zabiegach o to, aby szczyt sojuszu w 2018 roku podjął kolejne kroki w kierunku konsolidacji postawy odstraszania i obrony, zwłaszcza w kwestii planowania, logistyki, zapewniania sił wzmocnienia drugiego rzutu oraz reformy struktury dowodzenia NATO".

Zaapelował równocześnie o dalszą aktywność w tych sprawach, zwłaszcza do ambasadora przy NATO.

Duda za konieczne uznał także monitorowanie sytuacji na Wschodzie. Jak powiedział, dobra i skuteczna polityka zagraniczna w tych "delikatnych i ważnych" dla bezpieczeństwa i gospodarki obszarach wymaga "znakomitej koordynacji" i wymiany informacji.

"Polska musi być aktywnym uczestnikiem zachodzących tam procesów, a ich celem powinno być zapewnienie pokoju i stabilności w regionie" - powiedział. "Bardzo mi zależy na tym, żeby wszyscy ambasadorowie, ale przede wszystkim ci ambasadorowie, którzy znajdują się w tych punktach globu, zwłaszcza na Wschodzie, gdzie sytuacja jest sensytywna, niebezpieczna, gdzie istnieją te niezwykle subtelne, różnorodne nici powiązań politycznych, dyplomatycznych, żeby oni pozostawali w stałym kontakcie ze mną jako prezydentem RP i z Ministerstwem Spraw Zagranicznych" - zaapelował.

"Jeśli nie będziemy reagowali (na szkalowanie Polski - red), będzie to oznaczało przyzwolenie do tego, by nas pomawiać, oczerniać Rzeczpospolitą, a przede wszystkim oczerniać Polaków. Nie możemy sobie na to pozwolić. Bardzo proszę o zdecydowaną reakcję na każdy taki akt" - powiedział Andrzej Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA