REKLAMA

Andrzej Duda: Państwo elit nie jest państwem obywatelskim

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lutego 2017 17:14
Andrzej Duda: Państwo elit nie jest państwem obywatelskim Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

• Musimy budować Polskę silną, suwerenną i sprawiedliwą dla wszystkich - mówił w Rawiczu prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych.

• Trzeba czynić wszystko, by Polska nie była wyłącznie Polską wąskiej elity, bo państwo elit nie jest państwem obywatelskim - dodał..

Prezydent w Rawiczu Wielkopolskie) wziął udział w uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych oraz spotkał się z mieszkańcami miasta.

"Musimy naszą ojczyzną budować, musimy czynić wszystko, by tak, jak chcieli nasi pradziadkowie, dziadkowie i ojcowie, była Polską silną, niepodległą, suwerenną i sprawiedliwą dla wszystkich swoich obywateli. Polską równych szans, czyli właśnie zupełnie inną, niż chcieli komuniści" - podkreślił prezydent w wystąpieniu na rawickim rynku.

Jak dodał, trzeba czynić wszystko, by Polska "nie była wyłącznie Polską jakiejś wąskiej elity, która uważa, że może więcej niż inni; żeby prawo wszystkich jednakowo traktowało i żeby wszyscy byli wobec niego równi".

"To niezwykle ważne, bo na tym właśnie polega silne państwo, które jest silne swoimi instytucjami, a instytucje są silne wtedy, kiedy mają autorytet, społeczny, a nie tylko wynikający z tego, że elity tych instytucji dobrze się czują" - powiedział Duda.

"Państwo elit nie jest państwem obywatelskim, tylko jest państwem zawłaszczonym prze wąskie grupy, które zapewniły sobie wyjątkowe w stosunku do innych przywileje i które czasem są zupełnie oderwane od rzeczywistych problemów społecznych, od tego za jakie pieniądze tak naprawdę trzeba żyć na prowincji, jak mówią" - podkreślił prezydent. 

"Mnie tak samo jak państwu zależy na Polsce równych szans. Polska równych szans oznacza także Polskę równego rozwoju, nie tylko zrównoważonego w tym znaczeniu także dbałości o środowisko naturalne, ale równego, czyli takiego, gdzie pieniądze są rozdzielane w sposób równy i proporcjonalny" - powiedział Duda zwracając się do rawiczan.

Prezydent zauważył, że mieszkańcy Rawicza jako Wielkopolanie mają głęboką tradycję starania się o solidny biznes, by budować przyszłość na porządnym fundamencie. "Przez to Wielkopolska jest jednym z najbardziej rozwiniętych regionów naszego kraju" - powiedział Duda. "Dziękuję, że jesteście dumni z tego, skąd jesteście" - dodał prezydent.

Przypomniał postać pochodzącej z Rawicza lekkoatletki, złotej medalistki igrzysk olimpijskich Anity Włodarczyk. "To przykład osoby niezwykłej, dumnej z tego, że jest Polką, reprezentantką Polski, osoby, która uważa, że nie ma granic, których nie można pokonać ciężką pracą, wysiłkiem i przekonaniem, że się zwycięży. Niech ona będzie współczesną bohaterką dla młodzieży Rawicza" - podkreślił Duda.

Dziękował mieszkańcom Rawicza za to, że pamiętają o bohaterach, którzy walczyli o wolną i suwerenną Rzeczypospolitą.

"Ci, którzy za Rzeczpospolitą ginęli, umierali, cierpieli także tutaj w rawickim więzieniu, tego właśnie by chcieli. Żebyśmy my dzisiaj, ich wnuki takimi ludźmi byli, że jeżeli nie musimy walczyć z bronią w ręku o Polskę, jeżeli nie musimy się bać, że ktoś nas uwięzi, to żebyśmy wszystkie swoje siły, zdolności i tę całą wielką energię, którą oni wsadzali, by odzyskać niepodległość i wolność, żebyśmy my ją angażowali w budowanie silnej Polski" - powiedział Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Antek bez majtek 2017-03-01 12:50:37
    Czyżby koniec blokowania ulic żeby Antoś mógł się nie fatygować na pasy?
  • bartolomeo 2017-03-01 03:54:02
    Rzadko, ale ma rację. Dlatego większość Polaków powinna ponownie udać się do szkoły podstawowej, szczególnie wyznawcy Jarosława.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA