REKLAMA

Andrzej Duda: Podjąłem decyzję o podpisaniu ustaw o KRS i SN

 • Autor: JS
 • 20 grudnia 2017 17:56
Andrzej Duda: Podjąłem decyzję o podpisaniu ustaw o KRS i SN Prezydent na konferencji prasowej odniósł się do decyzji Komisji Europejskiej, która zdecydowała w środę (20 grudnia) o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski (fot. youtube.com)

Prezydent w wystąpieniu odniósł się do decyzji Komisji Europejskiej, która zdecydowała w środę (20 grudnia) o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski. Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

Andrzej Duda poinformował, że podpisze ustawy o KRS i SN. Wyraził zdziwienie, że elity sądownictwa krytykują planowane w Polsce zmiany.

"Taką decyzję podjąłem. Głosy krytyki, które słyszę, zdumiewają mnie" - mówił na konferencji prasowej.

"Co do ustawy o KRS, to z niesmakiem słucham wielu głosów elit, w tym elity sędziowskiej o tym, że ta ustawa rzekomo upolityczni KRS" - dodał.

Jak mówił, w jego przekonaniu ustawy służą demokratyzacji państwa i są przeciwieństwem oligarchizacji państwa.

„Prezydenckie projekty ustaw o SN i RS, to nie były te same ustawy, z którymi mieliśmy do czynienia w lipcu (…) W tych ustawach są bardzo istotne różnice” – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że jego uwagi dotyczące ustaw o KRS i SN zostały uwzględnione, m.in. jeśli chodzi o kompetencje ministra sprawiedliwości i prok. generalnego, obsadę sędziowską SN czy kwestie administracyjne związane z konstrukcją ustrojową Sądu Najwyższego.

"Proszę sprawdzić w ilu krajach egzekutywa ma w ogóle wpływ na wybór sędziów, chociażby krajów europejskich" - dodał Andrzej Duda. Jak wskazał, "w Stanach Zjednoczonych prezydent wskazuje sędziów Sądu Najwyższego, a opiniuje ich Senat; środowiska sędziowskie nie mają tam nic do powiedzenia w tych sprawach".

"Więc ja tutaj nie widzę, żadnego problemu w tym, że takie rozwiązanie jest przyjęte, zwłaszcza że - tak jak się zobowiązałem i tak zostało to zapewnione - nie tylko jedno ugrupowanie mające swoich przedstawicieli w Sejmie, ale też inne ugrupowania, będą miały możliwość wskazania swoich kandydatów przy tym wyborze" - powiedział prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Madera 2017-12-22 15:25:41
  KTO PODPISAŁ ?!KTO PODJĄŁ DECYZJĘ ? ROZBAWILI SIĘ POLACY NA ŚWIĘTA.......KWA,KWA,KWA....
 • ostry 2017-12-20 18:57:49
  DŁU-GO-pis, do tego przecież służy. Nadaje się tylko do tego.
 • PreczZPO 2017-12-20 18:10:17
  I bardo dobrze. Polska jest krajem niepodległym, suwerennym i wolnym. Dobrze że Prezydent nie poddał się zastraszeniu ze strony Brukseli i Berlina. Kiedy to się już skończy, zdrajcy z PO i ich poplecznicy zostaną osądzeni, i mam nadzieję że wydaleni do swojej prawdziwej ojczyzny... NiemiecREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA