REKLAMA

Andrzej Duda: Polska nie zamyka się na migrantów ekonomicznych i uchodźców

 • Autor: PAP/JS
 • 23 marca 2018 19:27
Andrzej Duda: Polska nie zamyka się na migrantów ekonomicznych i uchodźców "My uważamy, że jeżeli ci ludzie przybyli (do Europy - red.), to nie wolno ich więzić, to raz, a dwa - nie wolno im zabronić iść do jakiegoś kraju, jeśli chcą się do niego udać" - dodał prezydent. (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

To nie tak, że Polska się zamyka i nie chce nikogo przyjmować; jeśli migrant ekonomiczny czy uchodźca będzie chciał do Polski przyjechać, to zostanie przyjęty, ale nie zgadzamy się, by przywożono do nas ludzi siłą - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Odnosząc się na konferencji prasowej w Veszprem na Węgrzech do stanowiska Polski w sprawie relokacji oraz unijnej polityki azylowej, Duda podkreślił, że polskie władze przede wszystkim nie zgadzają się "na to, aby do naszego kraju ktokolwiek przywoził ludzi siłą, dlatego że to z naszego punktu widzenia oznacza, że w naturalny sposób trzeba będzie ich siłą w takim razie w naszym kraju przetrzymywać".

"My uważamy, że jeżeli ci ludzie przybyli (do Europy - red.), to nie wolno ich więzić, to raz, a dwa - nie wolno im zabronić iść do jakiegoś kraju, jeśli chcą się do niego udać" - dodał prezydent.

Zaznaczył jednocześnie, że - w ocenie Polski - polityka europejska była w tym zakresie "od początku źle prowadzona".

"Jasno i wyraźnie to artykułowaliśmy na spotkaniach z unijnymi przywódcami, że problemowi trzeba zapobiegać tam, gdzie on się rodzi, czyli trzeba szukać rozwiązania konfliktów zbrojnych, trzeba finansować obozy uchodźców w krajach ościennych, gdzie ci ludzie mają blisko do domu, żeby - kiedy konflikt zbrojny się skończy - mogli do niego powrócić. Niestety wtedy nas nie słuchano i dzisiaj problem trwa cały czas" - mówił Duda.

Przekonywał jednocześnie, że Polska "cały czas realizuje swoje obowiązki w zakresie migracji", przyjmując co roku "setki tysięcy obywateli Ukrainy (...), którzy żyją w Polsce". "To są oczywiście migranci ekonomiczni, ale fakty są takie, że są w naszym kraju, my ich przyjmujemy, oni znajdują u nas pracę, utrzymują dzięki temu swoje rodziny, i to także jest w jakimś sensie realizacja obowiązków przyjmowania migracji, jakie de facto ciążą na wszystkich krajach europejskich, (...) nas także w jakimś sensie ten problem migracji ekonomicznej do UE w istotnym stopniu dotyczy" - powiedział prezydent.

"To nie jest tak, że Polska się zamyka i nie chce nikogo przyjmować - Polska jest otwarta. Jeżeli migrant ekonomiczny czy uchodźca będzie chciał do Polski przyjechać, to przyjedzie do Polski i zostanie w Polsce przyjęty, ale nie zgadzamy się na to, żeby do nas przywożono ludzi siłą" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (5 komentarzy)

 • folwark zwierzęcy w PRL 2018-03-26 11:59:37
  Każdy uchodźca zostanie przez Adriana zaakceptowany pod warunkiem że będzie białym katolikiem o poglądach prawicowych.
 • samodzielnie myślący 2018-03-25 22:37:25
  Adrian i bolszewia maja pełne majty, rura im zmiekła, jeszcze troche i bedziemy ( choć raczej oni niz ja) na marginesie świata , niczym Korea i Kuba. To juz z kolan wstali , czy leża na plecach i kwiczą jak zarzynane świnie !!
 • Klon900 2018-03-23 20:02:14
  Żądam o głosowanie na PIS. ja wole upadek PO i Nowoczesnej. PO i Nowoczesna wspierają ISIS
 • klon900 2018-03-23 19:55:16
  Andrzej Duda to pedofil i ZSRR ja Wspieram PIS. Ja chce żeby PIS doszło do władzy
 • qwert 2018-03-23 19:48:48
  to po co podskakiwaliście i pyszczyliście w brukseli! teraz duda przyjmie do belwederu uchodźców!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA