REKLAMA

Andrzej Duda: Polska potrzebuje konstytucji na miarę XXI wieku

 • Autor: PAP/PSZ
 • 26 kwietnia 2018 12:01
Andrzej Duda: Polska potrzebuje konstytucji na miarę XXI wieku Andrzej Duda konsekwentnie forsuje pomysł zmiany konstytucji (fot. Drop of Light / Shutterstock.com)

Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polacy powinni mieć poczucie, że mogą w pełni suwerennie kształtować swoją przyszłość.

W przemówieniu otwierającym kongres "Wspólnie o konstytucji na Narodowym", który podsumowuje dotychczasowe, organizowane przez Kancelarię Prezydenta spotkania regionalne dot. referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji, Duda ogłosił zakończenie pierwszego etapu debaty przedreferendalnej.

"Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy włączyli się w ten trwający przez niemal rok dialog - tysiącom moich rodaków, Polek i Polaków, uczestnikom naszych spotkań, a także tym, którzy swoje uwagi przekazali do Kancelarii Prezydenta korespondencyjnie" - zaznaczył Andrzej Duda.

Czytaj także: Marszałek Senatu nie pozostawia złudzeń ws. referendum konstytucyjnego

Jak dodał, celem kampanii referendalnej jest "pokazanie Polakom, że ich los znajduje się w ich rękach". "W roku obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości powinniśmy mieć szczególne poczucie (...), że możemy w sposób w pełni suwerenny, jako naród, jako społeczeństwo, kształtować przyszłość swoją i swojej ojczyzny" - przekonywał Duda.

Wyraził jednocześnie zadowolenie z faktu, że projekt, który zainicjował w podczas zeszłorocznego Święta Konstytucji "nadal się rozwija". Zwrócił w tym kontekście uwagę, że twórcy konstytucji 3 maja planowali, "by co 25 lat dokonywać namysłu nad potrzebą rewizji zapisów konstytucyjnych". "Dzisiaj też stajemy przed podobnym wyzwaniem. Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI w." - podkreślił prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Komuna u władzy 2018-04-28 12:17:54
  Do Laura Miletich: Osobą która najbardziej obraża pezydenta jest sam prezydent. Jeżeli jest młody i niedoświadczony, niech zacznie od stanowisk powiatowych a nie najwyższego urzędu w państwie. Jest najgorszym prezydentem po czasach komuny - bez charyzmy, charakteru i własnego zdania. Marzy mu się system prezydencki ale takiemu ciapciakowi nie powierzyłbym nawet pilnowania ogródka, nie mówiąc już o państwie.
 • Laura Miletich 2018-04-28 02:14:46
  Do Eugeniusz: Prosze nie obrazac Prezydenta ,jest mlody i potrzeba czasu -przeciez jest Prezydentem tylko dwa lata.Ale jak Pan widzi jakie mamy rozruby opozycji czy piatej kolumny ,nie pozwalaja Rzadowi pracowac .Rzad bardzo duzo zrobil dla Polakow w tak krotkim czasie,zamiast krytykowac prezydenta moze by sie Pan skoncentrowac na tym jak pozbyc sie tej wrednej opozycji
 • Stacho G.- Stańczyk 2018-04-27 10:38:22
  Zanim uwaga, najpierw cytata: "Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polacy powinni mieć poczucie, że mogą w pełni suwerennie kształtować swoją przyszłość." Słusznie! Bo rzeczywistość jest taka, że - po przyjęciu przez władze III RP pierwszeństwa prawa i sądownictwa Unii Europejskiej nad prawem i sądownictwem krajowym, o niepodległości możemy sobie tylko rzewnie powspominać np. podczas obchodów 100-lecia niepodległości. Polska niepodległa była za czasów Marszałka Józefa Piłsudskiego, kiedy żaden obcy ambasador nie mógł się wtrącać w stanowienie polskiego prawa, ani żaden obcy parlament nie mógł uchwalać ustaw jawnie ingerujących w polską rację stanu, jak to się dzieje obecnie, kiedy np. urzędnicy U E decyduję o wycince chorych świerków w Puszczy Białowieskiej. To wszystko jest chore!
 • Eugeniusz 2018-04-26 21:16:26
  Odpowiedzmy sobie na jedno pytanie: czy Osoba łamiąca Konstytucję R.P., posiada "umocowanie" do jej zmieniania? A z "przecieków" wynika jasno, że celem zmiany jest otwarcie dróg polskiego wyjścia ze struktur UE! I o jakim "dialogu" mówimy... tysiące osób? A może Pan Prezydent mówi o podpisach zbieranych przez działaczy związku zawodowego, którego nazwy nie wymienię? A może to jest zwykła "obrona atakiem"? Jesteśmy w defensywie, europejskiej o światowej nie wspominając, no to trzeba wzruszyć "lawę zimną, plugawą", agresją słowa i działaniami na podświadomość. Coś mi się wydaje, że zataczamy koło?!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA