REKLAMA

Andrzej Duda: Polski sierpień i wolne związki zawodowe to symbole

 • Autor: PAP/JS
 • 30 sierpnia 2017 15:51
Andrzej Duda: Polski sierpień i wolne związki zawodowe to symbole Szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska odczytała przesłanie Andrzeja Dudy skierowane do uczestników rocznicowych obchodów (fot. Maciej Biedrzycki/KPRP)

Polski sierpień i wolne związki zawodowe to jedne z wielkich symboli historii, także tej powszechnej – napisał w liście do uczestników obchodów 37. Rocznicy podpisania w Szczecinie Porozumień Sierpniowych prezydent RP Andrzej Duda.

Pod bramą stoczni szczecińskiej, aby uczcić pamięć tamtych sierpniowych dni zebrali się przedstawiciele władz, związków zawodowych, uczestnicy tamtych wydarzeń i mieszkańcy miasta.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska odczytała przesłanie Andrzeja Dudy skierowane do uczestników rocznicowych obchodów. "Polski sierpień, powołanie wolnych związków zawodowych, dokonania dziesięciomilionowego ruchu Solidarności to wielkie wydarzenia-symbole. Nie tylko naszej, lecz także powszechnej historii. Dały one początek wielkim zmianom; przyniosły koniec komunizmu i ukształtowały nowe oblicze Polski i Europy" - napisał Duda.

"Przed 37 laty Szczecin był jednym z najważniejszych miejsc, gdzie rozstrzygnęły się polskie losy" - kontynuował prezydent. "Zawsze będziemy pamiętać, że to właśnie tutaj zostało podpisane pierwsze z Porozumień Sierpniowych. Szczecin, który z taką determinacją wystąpił w obronie ludzkiej godności, praw pracowniczych w grudniu 1970 roku i tak boleśnie został doświadczony również 10 lat później, odważnie rzucił wyzwanie komunistycznej władzy" - podkreślał.

Prezydent zwrócił uwagę, że ideały "Solidarności" są ciągle aktualne i inspirujące. "Solidarnościowe przesłanie powinniśmy traktować jako etos założycielski, fundament wolnej Polski. Niepodległa, silna, sprawiedliwa Rzeczpospolita stanie się urzeczywistnieniem marzeń Polaków, gdy w powszechnym odczuciu wesprze się na takich podwalinach, jak dobro wspólne, podmiotowość obywateli, równość szans, poszanowanie praw pracowniczych, dialog społeczny, czy zrównoważony rozwój" - dodał.

30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące sierpniowe strajki 1980 r. na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem PRL. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 r. - obalenia komunizmu i wyjścia z systemu jałtańskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Państwo Teoretyczne! 2017-08-31 20:42:08
  Do uczestnik: Temat jest rozleglejszy jak myślisz, audycie działaczy Solidarności podziemnej nadawane ze Świdnika itp. Historia jest zakłamywana jak prawda o Westerplatte.
 • uczestnik 2017-08-30 22:20:31
  Do Polska się przebudza.: Do czego się czepiasz gościu ? To najpierw w Szczecinie 30 sierpnia 1980 r. podpisano odpowiednie porozumienia. I przez to Wałęsa a potem Tusk, zielenieją z nienawiści na słowo Szczecin. Ty zaś piszesz o Lublinie tak, jak byś nie miał pojęcia o co chodzi, bo najprawdopodobniej wtedy, jeszcze sikałeś w gacie.
 • Polska się przebudza. 2017-08-30 21:07:13
  Strach pomyśleć iż był niegdyś nauczycielem Andrzeju Duda i Piotrze lipiec jest zawsze przed sierpniem , zapraszamy na Dworzec Główny PKP Lublin woj.Lubelskie .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA