REKLAMA

Andrzej Duda rozmawiał z prezydentami Tadżykistanu i Gruzji

  • Autor: PAP/JS
  • 27 marca 2018 18:17
Andrzej Duda rozmawiał z prezydentami Tadżykistanu i Gruzji Prezydenci Duda i Rachmon rozmawiali o przyszłości misji stabilizacyjnej w Afganistanie, (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek (26 marca) odwiedził polskich żołnierzy w Afganistanie, w drodze powrotnej do Warszawy odwiedził Duszanbe i Tbilisi, gdzie rozmawiał z prezydentami Tadżykistanu i Gruzji - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak odwiedzili w poniedziałek polskich żołnierzy służących w natowskiej misji w Afganistanie. W drodze powrotnej z Bagram do Warszawy delegacja lądowała w Duszanbe i Tbilisi, gdzie prezydent odbył rozmowy z prezydentami Tadżykistanu Emomalim Rachmonem i Gruzji Giorgim Margwelaszwilim.

Szczerski poinformował, że rozmowa z prezydentem Tadżykistanu dotyczyła przede wszystkim bezpieczeństwa. "Tadżykistan ma szczególne położenie, sąsiaduje z obszarem o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa międzynarodowego, z Iranem, Pakistanem, Afganistanem i Rosją" - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Poinformował, że prezydenci Duda i Rachmon rozmawiali o przyszłości misji stabilizacyjnej w Afganistanie, wpływach tzw. Państwa Islamskiego w regionie, walce z terroryzmem oraz przemytem narkotyków. Zaznaczył, że była to pierwsza od 15 lat rozmowa prezydentów obu państw, "otwierająca perspektywy współpracy politycznej i gospodarczej Polski z tym regionem".

Z kolei z prezydentem Gruzji prezydent Duda rozmawiał o dwustronnych kontaktach w najbliższym czasie. "Prezydent Duda został zaproszony i potwierdził obecność na obchodach stulecia niepodległości Gruzji, które odbędą się w Tbilisi w maju, na których Polska będzie goście specjalnym" - powiedział Szczerski. Zaznaczył, że podczas wizyty prezydenta Dudy w stolicy Gruzji zostanie zainaugurowane międzynarodowe forum gospodarcze pod patronatem prezydentów Polski i Gruzji.

Prezydent Margwelaszwili odwiedził Polskę w listopadzie 2017 r. Prezydent Duda był w Tbilisi w maju 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA