REKLAMA

Andrzej Duda spotkał się z ministrem Antonim Macierewiczem

 • Autor: PAP/JS
 • 31 marca 2017 18:41
Andrzej Duda spotkał się z ministrem Antonim Macierewiczem W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MON Antonim Macierewiczem i kierownictwem ministerstwa. (fot. Grzegirz Jakubowski/KPRP)

Implementacja postanowień szczytu NATO w Warszawie i utworzenie wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu znalazły się wśród tematów rozmowy z ministrem obrony - poinformował po tym spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

• Prezydent powiedział, że poinformowano go, iż zgłaszani są oficerowie, którzy będą pełnili służbę w ramach wielonarodowego dowództwa

• Wskazał, że przekazano mu, ilu szczegółowo zostało zgłoszonych kandydatów.

• Andrzej Duda powiedział, że chce, by konstytucyjna zasada zwierzchnictwa nad wojskiem była przestrzegana

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MON Antonim Macierewiczem i kierownictwem ministerstwa.

"Dyskutowaliśmy na temat spraw bieżących. Dyskutowaliśmy na temat tych kwestii, które ja uznałem, w obecnej perspektywie, za najważniejsze" - powiedział dziennikarzom prezydent.

Jak poinformował, rozmowa dotyczyła m.in. współpracy sojuszniczej i utworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji Północ-Wschód realizowanej w Elblągu. "Pytałem o stan zaawansowania tych przygotowań. Uzyskałem zapewnienie, że wszystkie prace związane z rozwojem i dostosowanie infrastruktury i te związane z kompletowaniem kadry oficerskiej, że one trwają" - powiedział Duda.

Prezydent powiedział, że poinformowano go, iż zgłaszani są oficerowie, którzy będą pełnili służbę w ramach wielonarodowego dowództwa. "W czerwcu, zgodnie z planami, mamy osiągnąć wstępną gotowość, do końca roku będziemy w pełni przygotowani infrastrukturalnie" - powiedział.

Dodał, że przygotowania idą zgodnie z planem, "o czym zarówno pan minister, jak i jego współpracownicy i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego solennie go zapewnili".

Czytaj też: Jarosław Kaczyński: Nie mogę nadziwić się relacjom na linii minister obrony narodowej-prezydent

Prezydent wskazał, że przekazano mu, ilu szczegółowo zostało zgłoszonych kandydatów, którzy jako oficerowie będą pełnili służbę w dowództwie. Dodał, że "jest już dowódca tego dowództwa i jest zgłoszony jeden zastępca z kraju sojuszniczego". "Praca trwa nic, nie wskazuje na to, żeby miały zaistnieć jakieś istotne opóźnienia" - powiedział.

"Pozostaję w kontakcie z panem ministrem Antonim Macierewiczem; zgodnie z zasadami konstytucyjnymi, gdzie jest jasno powiedziane, że w okresie pokoju prezydent Rzeczypospolitej wykonuje swoją funkcję zwierzchnika sił zbrojnych za pośrednictwem ministra obrony narodowej. Chciałbym, żeby w tym zakresie Konstytucja RP była w pełni przestrzegana i tak jako prezydent to realizuję" - powiedział.

"Mam nadzieję, że wszystkie zadania, które są w tej chwili przed MON, przed ministrem Antonim Macierewiczem, które są związane z modernizacją polskiej armii, ze współpracą sojuszniczą będą realizowane w sposób sprawny" - dodał.

Zadeklarował, że będzie zdecydowanie popierał zmiany legislacyjne, tak by poziom procentowy PKB przeznaczane na obronność, odnosiło się nie do wykonanego, lecz do planowanego budżetu.

"Jestem zadowolony z tej odprawy, odbyłem z panem ministrem Macierewiczem także rozmowę w cztery oczy. Rozmawialiśmy o kwestii obsady brakujących przez dłuższych czas stanowisk attaches w różnych krajach, przede wszystkim w krajach sojuszniczych. Ta sprawa jest realizowana" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przyznał, że kwestia związana z nieobsadzeniem stanowisk attaches "była mankamentem", ale - jak dodał -"to zostaje usunięte".

"Mam nadzieję, że wszystkie te zadania, które są w tej chwili przed Ministerstwem Obrony Narodowej przed ministrem Macierewiczem, które są związane z modernizacją polskiej armii, które są związane ze współpracą sojuszniczą, będą realizowane w sposób sprawny" - dodał.

W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli m.in. przedstawiciele kierownictwa ministerstwa. Do BBN przyjechał szef MON Antoni Macierewicz oraz wiceministrowie: Bartosz Kownacki, Michał Dworczyk, Bartłomiej Grabski, Wojciech Fałkowski i Tomasz Szatkowski. Obecny był szef SG WP gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła i komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • BatNaKacapów 2017-04-01 22:24:05
  Do Jo: po co komu twoje imie podajesz śmierdząca kacapska onuco??
 • BatNaKacapów 2017-04-01 22:22:23
  Do Polak, prawdziwy !!!!!: Najbardziej byla aktywna strona twojej matki na redtube. Nie tylko laska ale i anal wchodził w nią.
 • anty dudek 2017-04-01 22:05:55
  ... z tym uśmieszkiem (...) .....
 • Polak, prawdziwy !!!!! 2017-03-31 20:04:45
  Ciekawe która strona była aktywna, czy w grę wchodziła też laska ???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA