REKLAMA

Andrzej Duda: Sprawy powinny być załatwiane jak najbliżej obywateli

  • Autor: PAP/JS
  • 14 listopada 2017 17:17
Andrzej Duda: Sprawy powinny być załatwiane jak najbliżej obywateli Wicepremier Piotr Gliński przewodniczącym Komitetu ds. Pożytku Publicznego (Piotr Gliński, fot.premier.gov.pl)

Sprawy powinny być załatwiane jak najbliżej obywateli; dopiero kiedy element obywatelski nie jest w stanie ich zrealizować, wówczas powinny wkraczać podmioty władzy publicznej - mówił prezydent Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Na tę funkcję prezydent powołał wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

"Jestem przekonany, że ta ustawa (o Narodowym Instytucie Wolności, powołująca Komitet ds. Pożytku Publicznego - red) w sposób bardzo zdecydowany przyczyni się do tego, aby ta dziedzina funkcjonowania naszego państwa i polskich realiów ustrojowych działała jak najlepiej" - powiedział Duda.

Jak podkreślił prezydent, jest to niezwykle ważne dla rzeczywistej realizacji bardzo ważnej zasady ustrojowej, czyli zasady pomocniczości.

"Mówi ona, że sprawy powinny być załatwiane najlepiej przez samych obywateli, jak najbliżej obywateli. Dopiero wtedy, kiedy ten element obywatelski - z uwagi na charakter spraw, ich rozmiar, czy z uwagi na to jak bardzo są kosztowne - nie jest w stanie ich zrealizować, dopiero wówczas podmioty władzy publicznej powinny te sprawy przejmować. I temu właśnie służyć ma działalność organizacji pożytku publicznego, organizacji pozarządowych" - powiedział Duda.

Komitet ds. Pożytku Publicznego to nowa instytucja, która ma wzmocnić współpracę między ministerstwami w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Komitet ma m.in. opiniować wszystkie projekty, które w jakikolwiek sposób dotyczą społeczeństwa obywatelskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA