REKLAMA

Andrzej Duda w Davos: Stanowisko KE ws. reform polskiego sądownictwa jednostronne

  • Autor: PAP/JS
  • 26 stycznia 2018 16:39
Andrzej Duda w Davos: Stanowisko KE ws. reform polskiego sądownictwa jednostronne Duda odniósł się też w tym kontekście do problemu fake newsów, który jego zdaniem stanowi "jedno z najgroźniejszych narzędzi wojny hybrydowej" (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Stanowisko przyjęte przez Komisję Europejską w sprawie reform polskiego sądownictwa było całkowicie jednostronne; moim zdaniem to efekt dezinformacji ze strony opozycji - powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda.

Pytany w panelu poświęconym Europie Środkowej i Wschodniej, podczas Światowego Forum Gospodarczego, o spór Polski z KE dotyczący praworządności oraz uruchomione wobec Polski postępowanie z art. 7 unijnego traktatu, Duda podkreślił, że najważniejszą sprawą jest dla niego dialog z Komisją. Zaznaczył, że prowadzenie dialogu jest czymś nowym, bo "jeszcze kilka miesięcy temu nie było dialogu, był tylko dyktat". "Teraz sytuacja nieco się zmieniła" - ocenił prezydent.

Duda bronił jednocześnie przyjętych w Polsce reform wymiaru sprawiedliwości, wskazując, iż są one wzorowane na instytucjach, które działają w innych krajach europejskich, takich jak Hiszpania czy Szwecja.

Czytaj też: Prezydent: Nasi partnerzy dziwią się dlaczego dopiero teraz zmieniamy sądownictwo

"Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego (instytucje europejskie - red.) były tak nieobiektywne w swojej ocenie sytuacji w Polsce i naszych reform dotyczących wymiaru sprawiedliwości. (...) Nie rozumiem, dlaczego nasze zmiany, nasze reformy są uznawane za niedemokratyczne, a takie same instytucje w innych krajach UE są w porządku" - mówił.

"Obawiam się, że (...) jest to problem polityczny raczej niż rzeczywisty problem instytucjonalny" - dodał prezydent, wskazując, iż stanowisko KE w sprawie polskich reform było "całkowicie jednostronne". "Jesteśmy równoprawnym członkiem UE, szóstym krajem w Unii; proszę, bądźcie wobec nas obiektywni" - apelował.

Duda odniósł się też w tym kontekście do problemu fake newsów, który jego zdaniem stanowi "jedno z najgroźniejszych narzędzi wojny hybrydowej", ponieważ "dezinformacja jest czymś bardzo niebezpiecznym". Pytany, czy sugeruje, że KE szerzy dezinformację, dodał: "Moim zdaniem Komisja Europejska była ofiarą dezinformacji (...) ze strony naszej obecnej opozycji w Polsce, która straciła władzę po wyborach w 2015 r.".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA