REKLAMA

Andrzej Duda wręczył gen. Gocułowi nominację na szefa Sztabu Generalnego

  • Autor: PAP/GP
  • 04 maja 2016 10:16
Andrzej Duda wręczył gen. Gocułowi nominację na szefa Sztabu Generalnego Prezydent w czasie spotkania okolicznościowego w Pałacu Prezydenckim, gdy wręczał nominację gen. Gocułowi. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

Prezydent Andrzej Duda wręczył w środę akt mianowania na szefa Sztabu Generalnego gen. Mieczysławowi Gocułowi. Będzie to druga trzyletnia kadencja Gocuła na tym stanowisku.

Generał Gocuł jest szefem SG WP od 7 maja 2013 r., wcześniej był pierwszym zastępcą szefa Sztabu. Służy w tej instytucji, gdzie zajmował różne stanowiska, od początku 2007 r.

- Gratuluję tej nominacji i dziękuję - powiedział prezydent, zwracając się do gen. Gocuła.

- Chciałbym, żeby było jasne i oczywiste, że to, iż służył pan jako szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przez ostatnie trzy lata, a obecnie odebrał pan kolejną nominację na tę samą zaszczytną, odpowiedzialną funkcję, jest również jasną i czytelną oceną pańskiej dotychczasowej postawy, i pańskiej dotychczasowej pracy i jej wyników - mówił prezydent.

Obecna na uroczystości była premier Beata Szydło, źródło: twitter.com/PremierRP

- Dlatego dziękuję za tę służbę, która zaczęła się decyzją poprzedniego prezydenta pana Bronisława Komorowskiego, trwała w okresie jego prezydentury, i trwała w tym pierwszym okresie mojej prezydentury. I tamtą decyzję, i pańską pracę oceniam pozytywnie - zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że decyzja została podjęta w uzgodnieniu z premier Beatą Szydło, która również - jak mówił - w ten sposób ocenia pracę gen. Gocuła, i w porozumieniu z ministrem obrony narodowej.

Wcześniej pełnił służbę m. in. w dowództwie Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, w Dowództwie Operacyjnym, któremu podlegają siły wydzielone do operacji zagranicznych. Od 1987 r. był m. in. dowódcą plutonu i szkolnej kompanii czołgów w 9. Pułku Zmechanizowanym. Od 1996 r. dowodził batalionami czołgów w 12. Brygadzie Zmechanizowanej i 6. Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie był też szefem pionu szkolenia. W latach 2001-2003 kierował oddziałem operacyjnym w dowództwie 1. Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy.

Przeczytaj: Andrzej Duda wzywa do debaty o ustawie zasadniczej

Gen. Gocuł jest bsolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Land Force Command and Staff College w Kanadzie i Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wielkiej Brytanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA