REKLAMA

Andrzej Duda: Zgłosiłem do marszałka Sejmu projekt zmieniający ustawę o KRS

  • Autor: PAP/JS
  • 18 lipca 2017 17:47
Andrzej Duda: Zgłosiłem do marszałka Sejmu projekt zmieniający ustawę o KRS Andrzej Duda (fot.prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak zapowiedział, proponuje, by członków KRS Sejm wybierał większością 3/5 głosów.

Prezydent odniósł się do wtorkowej debaty w Sejmie nad projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.

Jak podkreślił, Polacy nie są zadowoleni z wymiaru sprawiedliwości i mają wiele zarzutów pod jego adresem. Według niego wymaga on zmian.

"Wymiar sprawiedliwości wymaga reformy, ale mądrej reform" - mówił prezydent. Zaznaczył, że zgadza się z zasadniczymi kierunkami reformy Krajowej Rady Sądownictwa. Wyraził przekonanie, że potrzebna jest też reforma Sądu Najwyższego.

Przypomniał, że na jego decyzję czeka uchwalona przez Sejm ustawa o KRS.

"Zgłosiłem dzisiaj do marszałka Sejmu ustawę zmieniającą ustawę o KRS, bardzo krótką składającą się z dwóch przepisów, gdzie jest jasno i wyraźnie powiedziane, że członków nowej KRS Sejm będzie wybierał większością 3/5 głosów" - zapowiedział.

"Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym, nawet jeśli zostanie ona uchwalona w parlamencie, jeśli wcześniej złożony przeze mnie prezydencki projekt nowelizacji ustawy o KRS nie zostanie uchwalony" - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

"Chcę powiedzieć jeszcze jedno wszystkim liderom politycznym przede wszystkim, szanownym państwu posłom i moim rodakom: otóż nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym nawet jeżeli takowa zostanie uchwalona w polskim parlamencie, jeżeli wcześniej ta ustawa złożona dzisiaj przeze mnie jako prezydencki projekt nie trafi na moje biurko uchwalona przez polski parlament i nie stanie się częścią polskiego w efekcie systemu prawnego po złożeniu przeze mnie podpisu" - powiedział prezydent.

"Powtarzam jeszcze raz - nie podpiszę tej ustawy o Sądzie Najwyższym, nad którą w tej chwili pracują w Sejmie, dopóki moja, ta maleńka ustawa, której projekt dzisiaj złożyłem w Sejmie nie zostanie uchwalona i nie znajdzie się na moim biurku" - oświadczył prezydent. 

"Polacy nie są zadowoleni z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, Polacy mają wiele zarzutów pod adresem wymiaru sprawiedliwości i wymiar sprawiedliwości wymaga w naszym kraju zmian" - powiedział prezydent.

Jak podkreślił, "wiele powinno się także zmienić w środowisku sędziowskim, w mentalności niektórych sędziów".

"Bo sędziowie nie są najważniejsza kastą, (...) a 10 tys. to nie jest ledwo pensja, która pozwala ledwo na przeżycie, bo wielu, bardzo wielu, zdecydowana większość Polaków żyje na co dzień za nieporównywalnie mniejsze pieniądze i przede wszystkim należy im się szacunek, także temu co uzyskują ze swojej pracy" - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że wymiar sprawiedliwości jest kwestią bardzo poważną i wymaga reformy, ale - jak podkreślił - mądrej reformy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Państwo Teoretyczne! 2017-07-18 19:09:32
    OBECNE STANOWISKO TO BŁĄD PREZYDENTA RP , JEDNA Z PIERWSZYCH USTAW JAKĄ PODPISAŁ ZROBIŁA Z NIEGO BŁAZNA I NAJWIĘKSZEGO OSZUSTA!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA