REKLAMA

Andrzej Rzepliński może zostać aresztowany?

  • Autor: GP
  • 05 stycznia 2016 11:05
Andrzej Rzepliński może zostać aresztowany? Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego. (fot. wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

Janusz Wojciechowski, europoseł i polityk PiS podejrzewa, że prezesowi Trybunału Konstytucyjnego Andrzejowi Rzeplińskiemu może grozić areszt. W ocenie Wojciechowskiego przyczyną aresztowania Rzeplińskiego mogą być decyzje, które sędzia podejmie w najbliższych dniach.

- Prezes Rzepliński zwołał na 12 stycznia pełny skład Trybunału – argumentuje na swoim blogu Wojciechowski. - Bardzo dobrze. Pełny skład Trybunału to 15 sędziów, wybranych i zaprzysiężonych. Wszyscy oni mają prawo orzekać w pełnym składzie, a zatem nowi sędziowie, wybrani w grudniu przez obecny Sejm, zasiądą w składzie Trybunału. Podobno prezes Rzepliński chce dopuścić do orzekania tylko 10 „starych” sędziów. Mam jednak nadzieję, że pięć nowych sędziów, zgodnie ze złożonym ślubowaniem założy togi i wypełniając swoje konstytucyjne obowiązki zasiądzie za stołem Trybunału.

Poseł w dalszej części swojego wywodu boi się, że prezes TK będzie chciał uniemożliwić pięciu nowym sędziom zasiąść za stołem Trybunału. Wówczas może popełnić przestępstwo.

- Gdyby prezes Rzepliński chciał to przemocą uniemożliwić, gdyby na przykład wezwał straż do usunięcia przemocą 5 sędziów z sali, wtedy popełni przestępstwo z art. 224 par. 2 kodeksu karnego: "kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego do przedsięwzięcia lub zaniechania czynności służbowej, podlega karze pozbawienia [wolności] do lat 3". Nie pozostanie wtedy nic innego jak wezwanie policji, a ta musiałaby niestety zatrzymać prezesa Rzeplińskiego na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa (zgodnie z art. 196 Konstytucji na gorącym uczynku sędzia TK może być zatrzymany) - wyjaśnia poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • TW_BOLEK 2016-04-12 23:15:33
    Wiersz ten powstał z inspiracji pani Holland Której słowo całą prawdę nam odkryło Że są po to te protesty w państwie Poland Żeby było proszę państwa tak jak było * Brać garściami zamówienia i dotacje Tu kontrakcik, tam zlecenie się trafiło Ośmiorniczki jeść i kawior na kolację Żeby było proszę państwa tak jak było * Na posadach by państwowych się uwłaszczyć Wziąć odprawę siedem baniek, że aż miło Za granicą w pas się kłaniać oraz płaszczyć Żeby było proszę państwa tak jak było * By ustawę można było kupić w Sejmie Na cmentarzu żeby coś się załatwiło Wiara prosi i domaga się uprzejmie Żeby było proszę państwa tak jak było * Demokracji dzielnie broni Gross Jan Tomasz On też pragnie, żeby nic się nie zmieniło Gdy oczernić trzeba Polskę, zawsze go masz Żeby było proszę państwa tak jak było * Jest, a jakże i przemawia Lis na żywo Protestuje, żeby mu się nie skończyło W telewizji wypasione sute żniwo Żeby było proszę państwa tak jak było * Protestuje jak należy Urban Jerzy Przyznam szczerze, że mnie wcale nie zdziwiło Larum grają więc z pomocą i on bieży Żeby było proszę państwa tak jak było * Ale naród jednak rozum ma nielichy I w wyborach zdecydował głosów siłą By odsunąć towarzystwo to od michy I nie będzie proszę państwa tak jak było!!
  • tantus 2016-01-06 15:58:50
    "Janusz Wojciechowski, europoseł i polityk PiS podejrzewa, że prezesowi Trybunału Konstytucyjnego Andrzejowi Rzeplińskiemu może grozić areszt. W ocenie Wojciechowskiego przyczyną aresztowania Rzeplińskiego mogą być decyzje, które sędzia podejmie w najbliższych dniach." - czy to nie jest groźba, wyczerpująca znamiona przestępstwa opisanego w art. 224 par. 2 Kodeksu Karnego?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA