REKLAMA

Andrzej Rzepliński odchodzi z Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/jm
  • 18 grudnia 2016 10:49
Andrzej Rzepliński odchodzi z Trybunału Konstytucyjnego W poniedziałek (19 grudnia) Andrzej Rzepliński odejdzie z Trybunału Konstytucyjnego. (fot. Facebook)

• W poniedziałek (19 grudnia) upływa 9-letnia kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, obecnego prezesa TK.
• Jako sędziego w Trybunale zastąpi go Michał Warciński.
• Od wtorku (20 grudnia) TK ma kierować p.o. prezes, wskazany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Według polityków PiS, odejście Rzeplińskiego, w połączeniu z nowymi trzema ustawami ws. TK, ustabilizuje sytuację w Trybunale. Politycy opozycji oraz liczne środowiska prawnicze obawiają się, że Trybunał po dokonanych w nim zmianach może się stać narzędziem politycznym w ręku PiS.

Po odejściu Rzeplińskiego, w TK będzie siedmiu sędziów TK wybranych przez obecny Sejm. W grudniu Sejm wybrał do TK zgłoszonych przez PiS: Julię Przyłębską, Piotra Pszczółkowskiego, Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha.

Czytaj też: Rzepliński: Gdy nie ma prezesa TK, jego funkcje pełni wiceprezes

Trzech ostatnich Rzepliński nie dopuszczał przez ponad rok do orzekania w TK, powołując się na wyroki TK z grudnia o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku ubiegłego roku na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją - Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka i Andrzeja Jakubeckiego, od których prezydent nie przyjął ślubowania. W kwietniu Sejm wybrał do TK kandydata PiS Zbigniewa Jędrzejewskiego, a w ubiegły czwartek - kandydata PiS Warcińskiego.

W TK pozostanie ośmioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji: Stanisław Biernat (wiceprezes TK; jego kadencja upływa w czerwcu 2017 r.), Leon Kieres (kończy kadencję w 2021 r.), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (kończy kadencję w 2020 r.), Stanisław Rymar (kończy kadencję w 2019 r.), Piotr Tuleja (kończy kadencję w 2019 r.), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (kończy kadencję w 2019 r.), Andrzej Wróbel (kończy kadencję w 2020 r.) i Marek Zubik (kończy kadencję w 2019 r.).

Przypomnijmy, Sejm wybrał Rzeplińskiego - zgłoszonego przez PO - na sędziego TK 18 grudnia 2007 r. Ślubowanie przed prezydentem Lechem Kaczyńskim złożył w styczniu 2008 r. Na funkcję prezesa TK w grudniu 2010 r. powołał go prezydent Bronisław Komorowski.

Rzepliński zapowiada, że po odejściu z TK wróci do pracy akademickiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • dip. 2016-12-18 14:31:33
    Czas na odpoczynek i zajęciem się wnukami i rodzinąREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA