REKLAMA

Andrzej Zybertowicz: Andrzej Duda różni się z PiS, to naturalne

 • Autor: PAP/PSZ
 • 27 kwietnia 2018 09:48
Andrzej Zybertowicz: Andrzej Duda różni się z PiS, to naturalne Andrzej Duda idzie pod prąd wobec Prawa i Sprawiedliwości? (fot. Twitter)

Między prezydentem Andrzejem Dudą a Prawem i Sprawiedliwością jest pewien rozwiew wynikający z wymiaru konstytucyjnego - uważa doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz. Odmienny stosunek do elektoratu był od początku; zróżnicowanie jest naturalne - dodał.

Zybertowicz, pytany w piątek w Radiu Zet, "co dzieje się na linii pałac prezydencki - Prawo i Sprawiedliwość" odpowiedział, że jego zdaniem "jest pewien rozwiew wynikający właśnie z wymiaru konstytucyjnego". Zaznaczył jednak, że "z powodów systemowych jest pewne naturalne zróżnicowanie".

Tłumaczył, że w przypadku wyborów parlamentarnych "żeby rządzić Polską nie trzeba zdobyć 51. proc. głosów, nasza ordynacja wyborcza daje premie ugrupowaniom, które zdobyły najwięcej głosów", natomiast "żeby pełnić urząd głowy państwa, trzeba zjednać ponad połowę Polaków". W jego ocenie "to powoduje, że odpowiedzialność prezydenta i sposób komunikowania się prezydenta z wyborcami i komunikowanie się ugrupowania rządzącego jest innego typu".

Czytaj także: PiS poszedł na "wojenkę" Andrzejem Dudą? Prezydent nie składa broni

Na pytanie, czy jego zdaniem prezydent jest "mniej PiS-owski" niż Prawo i Sprawiedliwość, co Prawu i Sprawiedliwości "spędza sen z powiek" odpowiedział: "myślę, że można by tak powiedzieć, tak". "Prezydent jest 'mniej PiS-owski' nie tylko dlatego, że ma charakter człowieka samodzielnie reagującego w trudnych sytuacjach, tylko z faktu, że ten urząd wymaga takiej legitymizacji" - dodał. Według niego, "pole odmiennego stosunku do elektoratu było od początku". Zdaniem Zybertowicza prezydent "Andrzej Duda potrafi iść pod prąd". "Spora część wyborców uznała, że prezydent występuje w roli bezpiecznika, który pluralizuje potencjał dobrej zmiany" - dodał.

Dopytywany, czy dostrzega "złośliwości" między prezydentem a rządem powiedział: "nie stwierdzam w ostatnich dniach". "To jest tak: jak w ramach obozu władzy, czy w ramach samej zjednoczonej prawicy, czy w ramach któregoś z członków zjednoczonej prawicy wszystko idzie płynnie, ludzie instynktownie się dogadują, to dziennikarzy to nie interesuje" - tłumaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Laura Miletich 2018-04-27 19:05:48
  Prosze nie odbierac powagi uroczystoscia zwiazanych z odzyskaniem niepodleglosci"100 letnia rocznica nie moze byc zaklucana pochodami KODowcow czy innych metow opozycji.Referendum Konstytucji prosze przeniesc na inny termin
 • Laura Miletich 2018-04-27 18:59:00
  Panie Prezydencie komu chce Pan imponowac -"isc pod prod"przeciw Rzadowi-opozycja tylko czeka na to a Pan nie wyglada przez to lepiej.referendum w sprawie Konstytucji w okresie dni obchodow 100 odzyskania niepodleglosci to poroniony pomysl.Czego sie Pan spodziewa?-ja wiem,ze beda manifesracje KOD innych metow.Polacy maja prawo celebrowac swoje swieto w spokoju i radosci-niech Pan tego nie psuje .Mamy powazny problem z 447 -my tutaj w USA musimy sprzatac konsekwencje Panskiej nieodpowiedzialnej decyzji w sprawie odeslania ustawy o IPN .Niech chociaz pozwoli Pan spoleczenstwu obchodzic te uroczystosci w powadze ,dumie i radosci.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA