REKLAMA

Anna Zalewska: Zmiany w maturach możliwe, ale matematyka obowiązkowa pozostanie

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 05 maja 2016 09:02
Anna Zalewska: Zmiany w maturach możliwe, ale matematyka obowiązkowa pozostanie Jak twierdzi minister edukacji, likwidacja gimnazjów nie jest jeszcze przesądzona (fot. men.gov.pl)

- Żeby zmienić maturę, zmienić system edukacji potrzeba bardzo wielu lat. Musimy się przyzwyczaić, że edukacja będzie się zmieniała, bo zmieniają się dzieci, zmienia się otaczający świat, następują zmiany cywilizacyjne - mówiła minister edukacji Anna Zalewska.

Minister Anna Zalewska w wywiadzie dla TVP mówiła o konieczności zmian w edukacji. Podkreśliła, że zmiany w maturach są możliwe, ale na pewno nie od razu.

- Żeby zmienić maturę, zmienić system edukacji potrzeba bardzo wielu lat. Musimy się przyzwyczaić, że edukacja będzie się zmieniała, bo zmieniają się dzieci, zmienia się otaczający świat, następują zmiany cywilizacyjne - mówiła minister.

Jednocześnie podkreśliła, że nic nie zmieni się w kwestii matury z matematyki. Nadal będzie ona przedmiotem obowiązkowym.

- Matematyka musi być. Matematyka decyduje o tym, w jaki sposób ocenia się i funkcjonuje w XXI wieku. Chcemy wesprzeć nauczycieli, rodziców i dzieci w doskonaleniu się w matematyce. Ale patrzymy na naukę matematyki nie w liceum, ale już w klasach 1-3. Najważniejsze to zająć się doskonaleniem nauczycieli w zakresie matematyki - informowała Anna Zalewska.

Minister zapowiedziała naukę programowania i gry w szachy w edukacji wczesnoszkolnej (fot.: fotolia)

W wywiadzie przypomniała też o priorytetach rządu w zakresie edukacji. - Chcemy zmienić system. Musimy zadbać o najważniejsze trzy elementy: czteroletnie liceum i maturę, o szkolnictwo zawodowe oraz edukację wczesnoszkolną i przedszkolną - mówiła.

Czytaj też: Narodowy Program Zdrowia ma pierwszy cel, to dzietność Polaków

Na konkretne decyzje i ustalenia, jak powiedziała, musimy czekać do 27 czerwca. Wówczas podsumowana zostanie ogólnopolska debata "Uczeń. Rodzic. Nauczycie".

- Każda debata przynosi nowe oceny i diagnozy. Podsumowanie debaty planowane jest na 27 czerwca. Wypracowana ostateczna decyzja zostanie poddana konsultacjom społecznym - zapewniła Anna Zalewska.

Jak powiedziała, w projekcie możemy spodziewać się zapowiedzi czteroletniego liceum, zmian w funkcjonowaniu szkół zawodowych oraz zmian w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Likwidacja gimnazjów, jak zapowiedziała minister, nie jest jeszcze przesądzona.

Przypomniała, że w edukacji już wiele zostało zrobione. - Odpowiedzieliśmy na apel rodziców, którzy nie chcieli ograniczenia wolności i chcieli decydować, czy sześciolatek pójdzie do szkoły, udało się zlikwidować godziny karciane, udało się zlikwidować test po 6 klasie, udało się wprowadzić odwołanie od wyniku matur. Po raz pierwszy system edukacji zostawia w kieszeni samorządów 100 mln zł, dlatego że uszczelniamy dotacje - mówiła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Majka 2018-01-28 23:12:15
  Dobrze,że za moich czasów matura z matematyki nie była obowiązkowa. Rozumiem kiedy ktoś idzie na studia w tym kierunku ale jeżeli wybiera polonistykę, anglistykę itp.to dlaczego ma mieć drogę zablokowaną przez niezdaną maturę z matematyki? ! Komu ona potrzebna jeśli nie kształci się dalej w tym kierunku ? Dlaczego utrudniacie ludziom start? Kiedy się to zmieni? Do diabła z tą matematyką...
 • Zbigniew 2016-12-05 16:35:16
  Co z tego, że karciane zlikwidowano jak w mojej i w wielu innych szkołach nadal pracują nauczyciele dwie, a nawet więcej godzin za darmo. Karciane nadal istnieją - tylko już bez nazwy.
 • rodzic 2016-05-09 13:53:03
  Zastanawia mnie to, że kwestia "czteroletniego liceum" wymknęła się debacie publicznej i minister Zalewska przed 27 czerwca właśnie ten postulat (PiSu) traktuje niepodważalnie, o pozostałych pomysłach natomiast nie chce wspomnieć przed 27 czerwca ... A może społeczeństwo chciałoby mieć 5-letnie licea i 6-letnie technika?
 • wróżka 2016-05-05 13:50:56
  Tak w ogóle zbędny stres dla młodzieży, skasować ten cyrk i tak na studiach po pierwszym roku jest odpad !!!!!!!!!!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA