REKLAMA

Antoni Macierewicz krytycznie o powołaniu Bogusława Winida na doradcę prezydenta

 • Autor: PAP/JS
 • 19 kwietnia 2018 23:30
Antoni Macierewicz krytycznie o powołaniu Bogusława Winida na doradcę prezydenta Były szef MON zaznaczył, że "UE bazuje na idei porozumienia niepodległych narodów, gdzie różne zasady, jak zasada pomocniczości mają być rozumiane zgodnie z katolicką nauką społeczną". (fot. MON/twitter)

B. szef MON Antoni Macierewicz uważa, że powołanie Bogusława Winida na doradcę prezydenta ds.polityki zagranicznej i bezpieczeństwa "jest jakimś nieporozumieniem albo znakiem więcej niż niepokojącym".

 • "W istocie swoją decyzją personalną (prezydent) dał znak, że w sposób zasadniczy chciałby zmienić stosunek naszej polityki międzynarodowej wobec Stanów Zjednoczonych" - podkreślił przebywający w USA Macierewicz w felietonie "Głos Polski" w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.
 • B. minister obrony odniósł się też do wywiadu udzielonego przez szefa MSZ Jacka Czaputowicza dziennikowi "Le Figaro".
 • Były szef MON zaznaczył, że "UE bazuje na idei porozumienia niepodległych narodów, gdzie różne zasady, jak zasada pomocniczości mają być rozumiane zgodnie z katolicką nauką społeczną".

Prezydent Andrzej Duda powołał b. ambasadora przy ONZ Bogusława Winida na swojego doradcę ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Winid m.in. od września 2007 do listopada 2011 r. pełnił funkcję stałego przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli; w latach 2011-2014, kiedy resortem dyplomacji kierował Radosław Sikorski, pełnił funkcję wiceszefa MSZ ds. polityki bezpieczeństwa, a w latach 2014-2017 był stałym przedstawicielem RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

"W istocie swoją decyzją personalną (prezydent) dał znak, że w sposób zasadniczy chciałby zmienić stosunek naszej polityki międzynarodowej wobec Stanów Zjednoczonych" - podkreślił przebywający w USA Macierewicz w felietonie "Głos Polski" w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

"Winid, jak podkreślałem wielokrotnie, to bardzo inteligentny i sprawny polityk. Zawsze podziwiałem jego zdolności. Ale jednoznacznie był za konkretną wizją relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi, którą swego czasu tak brutalnie i wulgarnie zdefiniował pan minister Radosław Sikorski. Pan Winid był zawsze prawą ręką pana ministra Sikorskiego. Nie tylko się z nim w pełni zgadzał, ale realizował jego koncepcję, jego punkt widzenia. Wykonywał to sprawnie, skutecznie i niestety na szkodę Polski wielokrotnie. Wzięcie go do Kancelarii Prezydenta jako reprezentanta w zakresie międzynarodowym przez prezydenta RP, jest jakimś nieporozumieniem, albo znakiem więcej niż niepokojącym" - mówił Macierewicz.

B. minister obrony odniósł się też do wywiadu udzielonego przez szefa MSZ Jacka Czaputowicza dziennikowi "Le Figaro". Czaputowicz w wywiadzie sprzed dwóch tygodni, na pytanie, czy Europa powinna częściej powoływać się na swe chrześcijańskie korzenie, odpowiedział, że "nie". "Każdy kraj powinien mieć swą własną tożsamość i powinien móc ją zachować. Ale nie chcemy pouczać innych" - wskazał szef polskiego MSZ.

"Mówiąc krótko, powiedział jako minister spraw zagranicznych, że Polska nie będzie dążyła do upowszechniania misji chrześcijańskiej, powrotu do korzeni Unii Europejskiej, które podobno - przecież przez cały czas nam relacjonowano - były właśnie chrześcijańskie, u której źródeł stanęli ludzie, którzy właśnie chrześcijaństwo brali za punkt wyjścia w tworzeniu porozumienia i wręcz UE" - zauważył Macierewicz.

Były szef MON zaznaczył, że "UE bazuje na idei porozumienia niepodległych narodów, gdzie różne zasady, jak zasada pomocniczości mają być rozumiane zgodnie z katolicką nauką społeczną".

"Wydaje się naturalne, że korzenie chrześcijańskiej Europy to jest jeden z absolutnych fundamentów naszej przynależności do UE. Trudno sobie wyobrazić żebyśmy mogli być członkami UE, nie podkreślając chrześcijańskich korzeni Europy. Trudno zrozumieć dlaczego pan minister Czaputowicz tak właśnie odpowiedział. Trudno zrozumieć dlaczego ta kwestia nie jest publicznie stawiana, jakbyśmy chcieli schować to do kieszeni. (...) Trudno zgodzić się z takim stanowiskiem i mam nadzieję, że jak najszybciej ono zostanie w odpowiedni sposób skomentowane przez odpowiednie czynniki rządowe. Żeby było jasne to nie jest stanowisko Rzeczpospolitej Polskiej, być może prywatne stanowisko pana ministra Czaputowicza, do czego oczywiście każdy ma prawo, ale nie stanowisko RP" - mówił były minister obrony.

Macierewicz wyraził przekonanie, że "chrześcijaństwo jest poza dyskusją we wszystkich możliwych kompromisach, rozmowach, dyskusjach związanych z bieżącą sytuacją", chrześcijaństwo nie może być częścią jakiegokolwiek kompromisu, ograniczającego nasz związek z tradycją, wartościami, z wiarą chrześcijańską".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Laura Miletich 2018-04-20 18:20:39
  Pan Prezydent powinien przejsc szkolenie partyjne Zjednoczonej Prawicy.jezeli wetujac Ustawy Rzadu mysli,ze zjedna sobie opozycje to jest w wielkim bledzie.Oni wyraznie czekaja na Tuska I wcale tego nie kryja.Panie Prezydencie czas najwyzszy aby zaczal Pan grac we swojej druzynie I prosze przestac sluchac szwagra czy tescia-niech Pan slucha swojego ojca I Prezesa Kaczynskiego.PO I Nowoczesna sieja wystarczajaca duzo zametu ale niech nie wykorzystuja Pana do tych podlych intryk widzac,ze troche Panu odbilo,czas odnalesc sie w prawdziwej rzeczywistosci -tu przeciesz chodzi o PolskeREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA