REKLAMA

Antoni Macierewicz nie ma wątpliwości: Tu-154M rozpadł się w powietrzu

 • Autor: PAP/JS
 • 16 marca 2016 17:24
Antoni Macierewicz nie ma wątpliwości: Tu-154M rozpadł się w powietrzu Zdaniem Antoniego Macierewicza 18 metrów nad ziemią zaniknęło całe zasilanie elektryczne samolotu (fot.pis.org.pl)

• Nigdy nie wskazywałem powodu, dlaczego samolot Tu-154M rozpadł się w powietrzu; nie ma wątpliwości, że 18 metrów nad ziemią zniknęło całe zasilanie elektryczne - powiedział w środę (16 marca) na posiedzeniu sejmowej komisji obrony szef MON Antoni Macierewicz.
• Sejmowa komisja obrony, na wniosek posłów PO i Kukiz’15, wysłuchała informacji MON nt. powodów i podstaw dla wznowienia badania katastrofy smoleńskiej.

"Nigdy nie powiedziałem, i nie mam zamiaru przed wynikiem badań (podkomisji - PAP) wskazywać powodu, który doprowadził do tego, że samolot rozpadł się w powietrzu. Ale negowanie tego podstawowego faktu jest jakąś próbą zawracania kijem Wisły, jest jakąś próbą ślepoty na fakty" - mówił minister podczas posiedzenia komisji ws. przyczyn wznowienia badania katastrofy smoleńskiej.

Apelował, by sięgnąć do zapisów parametrów lotu, w tym do raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) i raportu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller.

"Nie ma wątpliwości: 18 metrów nad ziemią zaniknęło całe zasilanie elektryczne samolotu. W tej sprawie nikt nie ma żadnej wątpliwości. Możecie to ukrywać, możecie się z tego naigrywać. Macie w tej sprawie duże doświadczenie, ale z siebie się wtedy naigrywacie" - powiedział Macierewicz do posłów opozycji.

Nawiązując do swoich niedawnych słów o terroryzmie, Macierewicz podkreślił, że istotą tzw. wojny hybrydowej jest działanie na świadomość społeczną przeciwnika. "Terror ma także swoją postać medialną. (...) I w takim wymiarze słowo terroryzm było wtedy używane" - powiedział szef MON.

Oskarżył też opozycję o ponowne rozpętywanie "nienawiści wobec próby wyjaśnienia tej największej tragedii w dziejach niepodległej Polski". "To jest najbardziej w tym wszystkim bolesne i trudne. Ta fala nienawiści, którą chcecie wzbudzić, tylko dlatego że jako minister obrony narodowej nie mam wątpliwości, iż moim obowiązkiem jest doprowadzenie do wyjaśnienia tego, co się stało w związku z tragedią smoleńską. Przypisywanie mi jakichkolwiek uprzedzeń w tej spawie jest daleko idącą nieuczciwością" - powiedział Macierewicz.

Czytaj też: Mroczek: Nie było podstaw do wznawiania badania katastrofy smoleńskiej

Minister pytał, dlaczego nie skierowano do badań w laboratorium - mimo że komisja i prokuratura były o tym powiadomione - materiałów, które miały świadczyć o - jak powiedział - wadzie fabrycznej jednego z głównych zespołów technicznych samolotu. Macierewicz stwierdził też, że tzw. polska czarna skrzynka - rejestrator firmy ATM - nie został wysłany za pierwszym razem do Polski, a film z jej rozpakowania jest nieprawdziwy.

"To są tylko dwa przykłady z licznych, które znajdowały się i znajdują w materiałach KBWLLP" - powiedział minister.

Sejmowa komisja obrony, na wniosek posłów PO i Kukiz’15, wysłuchała informacji MON nt. powodów i podstaw dla wznowienia badania katastrofy smoleńskiej.

Macierewicz powiedział, że miał nadzieję, że posłowie PO, którzy wnioskowali o informację MON, są "najnormalniej w świecie zatroskani tym, że po sześciu latach nie wiemy, jak zginęła polska elita narodowa".

"Ta tragedia zjednoczyła wszystkich Polaków w tamtych kilkunastu godzinach. Czy naprawdę nie jest możliwe, by próba dojścia do prawdy zjednoczyła nas wszystkich raz jeszcze? Czy naprawdę to nie jest możliwe?" - pytał szef MON posłów PO.

Odnosząc się do zarzutów prawnych, minister podkreślił, że rozwiązania prawne z 2004 r. pozwalały szefowie MON podjąć decyzję o wznowieniu badania i ewentualnie zmianie orzeczenia KBWLLP w sytuacji, gdy wyjdą na jaw nowe okoliczności lub dowody istotne dla sprawy lub gdy dowody nie były wcześniej znane.

"Rozporządzenie, na podstawie którego została powołana obecna podkomisja badająca tragedię smoleńską, zostało powołane na podstawie dokładnie tak samo brzmiącego przepisu, który został przywrócony" - powiedział Macierewicz.

"To są rzeczy, które są niepoważne wobec skali problemu, przed którym stoimy. Chcecie państwo prowadzić dyskusję na tym poziomie, naprawdę? Wobec największej tragedii, jaka dotknęła Polskę? Wobec tego bezmiaru nieprawd, oszustw, kłamstw, dezinformacji, które płynęły do Polski z Rosji, wobec tych stwierdzeń, które są przecież jeszcze w pamięci wszystkich o czterokrotnym podejściu do lądowania?" - pytał szef MON.

Posiedzenie komisji obrony w środę zostało przerwane ze względu na głosowania w Sejmie; ma być kontynuowane w czwartek (17 marca).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • eugeniusz 2016-03-17 18:22:56
  Panie Ministrze Macierewicz, musi Pan przyznać, że obecność jakichkolwiek innych Osób w kabinie pilotów niż załoga samolotu jest naruszeniem zasad wykonywania lotów statków powietrznych. Panie Ministrze Macierewicz, musi Pan przyznać, że jakiekolwiek wpływanie na załogę statku powietrznego w czasie lotu jest nie tylko naruszeniem zasad wykonywania lotów, ale też może być uznane za grzech: punkt 7 Kamiennych Tablic. Panie Ministrze Macierewicz, musi Pan przyznać, że kreowanie jakiekolwiek śledztwa, poprzez odpowiednią retoryczną narrację wypowiedzi, jest niedopuszczalne, ponieważ może doprowadzić prowadzących śledztwo do wniosków, że jego celem nie jest wyjaśnienie przyczyn i okoliczności, ale musi prowadzić do uwiarygodnienia tez oznaczonych we wniosku o wszczęcie czynności śledczych. Panie Ministrze Macierewicz, myślę, że Kapitan Protasiuk był jednym z najlepszych pilotów i nigdy by nie pozwolił, aby lot rozpoczęty startem, nie zakończyć lądowaniem.
 • komentator 2016-03-17 11:18:19
  Do radar: Niestety... Pół Świata będzie się z nas śmiać (drugie pół nie jest Polską zainteresowane). Przecież to kompletny cyrk! I teraz jeszcze się dobije tymi badaniami elektromagnetycznymi na nieświadomych niczego Polakach... Dziwię się ludziom, którzy stają obok i mu przytakują. Paranoja.
 • radar 2016-03-17 07:02:39
  Mamy chorego umysłowo ministra obrony i to jest bardzo niebezpieczne.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA