REKLAMA

Antoni Macierewicz o MON i armii: Trzeba uporządkować system dowodzenia

 • Autor: AT,KW
 • 10 listopada 2015 09:36

- W ciągu ostatnich lat zrobiono wiele złego, co doprowadziło armię do stanu kryzysu. Równocześnie znajdujemy się w niesłychanie trudnej sytuacji geopolitycznej niosącej wiele zagrożeń. Dlatego pierwsze i najważniejsze co trzeba zrobić to doprowadzić do trwałej i stałej obecności baz Stanów Zjednoczonych i NATO na terenie Polski - stwierdził Antoni Macierewicz, nowy minister obrony narodowej.

Beta Szydło przedstawiła wczoraj skład swojego rządu. Ministerstwo Obrony Narodowej, tak jak wcześniej spekulowaliśmy, przypadło Antoniemu Macierewiczowi, który piastował to stanowisko już wcześniej, za poprzednich rządów PiS.

My jako pierwsi - jeszcze zanim oficjalnie ogłoszono nowy gabinet - zapytaliśmy Macierewicza jakie najważniejsze wyzwania stoją przed nowym ministrem obrony narodowej.

Obejrzyjcie obszerną wypowiedź Antoniego Macierewicza dla Parlamentarny.pl:

Bazy na terenie Polski

- Pierwsze i najważniejsze zadanie, to doprowadzić do trwałej i stałej obecności baz Stanów Zjednoczonych i NATO na terenie Polski. Oczywiście takich, w których będzie uczestniczyła także armia Polska - uznał przyszły minister.

Kolejną kwestią jest uporządkowanie systemu dowodzenia armią, ponieważ - jak powiedział Macierewicz - jest on niezgodny z konstytucją i wprowadza zamieszanie. Zmian wymaga również struktura armii.

- Nie można dopuścić do tego, że korpus szeregowy składał się z ludzi, którzy po 12 latach odchodzą i możemy zostać pozbawieni najbardziej kompetentnego elementu ludzkiego tylko dlatego, że Platforma Obywatelska chciała zaoszczędzić - powiedział przyszły minister.

Wydatki na modernizację armii

Sprawą, którą według Antoniego Macierewicza trzeba natychmiast załatwić są także wydatki na modernizację armii.

- 130 mld zł to kwota, która nigdy nie była do dyspozycji wojska. Ale pieniądze muszą być przede wszystkim wydane w kraju, żeby stały się kołem zamachowym do rozwoju polskiego przemysłu obronnego, który będzie z kolei kołem zamachowym reindustrializacji kraju - uznał Macierewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (23 komentarzy)

 • Żołnierz 2015-12-12 15:29:28
  Moja cała rodzina trzyma kciuki żeby to nie były czcze obietnice,to jest chore 12 lat,najlepszych lat i na zmywak do Anglii z całą rodziną a później się dziwią że ludzie wyjeżdżają że dzieci mało, a kto to utrzyma??? Jak państwo kłody pod nogi podkładka.... Wstyd
 • Branicka 2015-11-20 17:38:15
  Panie Ministrze, szeregowi po 12 latach nie odchodzą w ogóle, tylko odchodzą do rezerwy i są wyszkoleni, natomiast na ich miejsce przychodzą i są szkoleni następni. Osobiście sądzę, że służba szeregowego powinna trwać max 5-6 lat...i rotacja.
 • Rodzina wojskowa 2015-11-17 08:41:15
  Zniesienia 12 lat- trzymamy kciuki. To się musi zmienić!!!
 • szwej 2015-11-16 23:50:46
  do misiek; a ty masz bo pewnie tam pracujesz i pierdzisz w stołek nierobo .Były oddziały na jednostkach i było wszystko od reki a teraz siedzą barany na emeryturach i twierdzą że oni wiedzą lepiej co kupic do danego sprzętu niż operator.Już nie mówiąc o wypłacalności należności jak gratyfikacje po zakończonym urlopie.Dla mnie to koledzy zrobili kolegom emerytom ciepłe posadki bo im zamało.
 • Misiek 2015-11-15 22:43:57
  Do Benek: widzę że kolega pracę i zadania WOG to tylko z opowisci narzekajacych kolegów zna... bo bladego pojęcia o finansach Mon nie zauważyłem
 • Sasza 2015-11-15 08:31:21
  12 lat służby dla szeregowych, utworzenie NSRów zamiast ZSW, WOGi które nie sprawdziły się, likwidacja kilku JW za wschodzie Polski itd.. - co to wogóle jest, kto to wymyślił i dlaczego? Specjalnie? Jak tak dalej pójdzie staniemy się bezbronni. W sumie to już prawie jesteśmy.
 • Obywatel 2015-11-15 02:20:00
  Oby nie były to tylko obietnice. Nie cieszcie się za wcześnie. Proponuję poczekać na rozwój wydarzeń. Rząd zawsze dużo obiecuje a w rzeczywistości wychodzi inaczej. Za ładnie i łatwo wypowiedziane te słowa.😉
 • Qsy 2015-11-15 01:59:44
  Właśnie Benek masz rację. Zamiast zatrudniać emerytów w WOGach powinno się dać pracę dla żołnierzy bez praw emerytalnych, dla szeregowych. W tych WOGach o nic nie można się doprosić a sprzęt stoi unieruchomiony kilka nawet miesięcy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA